SME

Amatér rozlúštil nerozlúštiteľnú správu

Britskí experti a tajná služba tvrdili, že sa tá správa rozlúštiť nedá. Kanadský nadšenec to údajne dokázal.

(Zdroj: WIKIMEDIA)

LONDÝN, BRATISLAVA. Viac než sedemdesiatročný David Martin opravoval svoj dom. Rozhodol sa, že na streche zrenovuje komín, a vtedy si všimol, že medzi neporiadkom sa nachádzajú aj pozostatky nejakého holuba.

Zvláštne však bolo, že na jednej z kostí našiel pripevnené drobné červené puzdro. A v ňom čudnú správu.

Päťpísmenkové skratky, kombinácie písmen a čísiel na prvý pohľad nič neznamenali. Správa z druhej svetovej vojny sa tak napokon dostala k britskému Vládnemu komunikačnému veliteľstvu (GCHQ), ktoré má v krajine na starosť štátnu a vojenskú informačnú bezpečnosť. Teda, k vládnym lúštiteľom kódov.

Kód z 1. svetovej

Experti však koncom tohtoročného novembra verejnosti odkázali, že správa sa bez správneho návodu na jej čítanie, akejsi kódovej knižky, vylúštiť nedá. Kanaďan Gord Young však teraz tvrdí opak. A vraj mu to trvalo zhruba sedemnásť minúť.

Kľúčom k starému kódu môže byť ešte starší kódový jazyk. Young si myslí, že správa je zakódovaná v princípe čímsi, čo sa používalo ešte počas prvej svetovej vojny.

Text, ktorý tak z Normandie v roku 1944 pomocou holubov poslal istý William Stott (pár týždňov po odoslaní správy zomrel), má hovoriť o pozíciách nemeckých jednotiek. Jeho adresátom bolo velenie bombardérov v britskej RAF.

„Nie je veľmi zložitý,“ hovorí o kóde podľa BBC Young. Na vylúštenie správy využil knižku po svojom prastrýkovi, samotná práca potom trvala minúty. „Tí chlapci príliš preceňovali tú správu,“ odkázal britskému GCHQ.

Nedá sa overiť?

Súčasťou kódovej správy zrejme sú nielen údaje o nemeckých pozíciách a bojových jednotkách.

Dva kódy sú zrejme identifikačné znaky holubov, takže Stott pravdepodobne správu posielal pre istotu dvakrát. Niektoré kódy môžu slúžiť na zmätenie nepriateľa v prípade, že by správu zachytili.

Samotný Stott sa mal kódy údajne naučiť od bývalého člena britského delostrelectva z prvej svetovej vojny.

Naznačuje to jeho písanie slova seržant (u nás vojenská hodnosť čatár), a práve to viedlo Younga k nápadu využiť kľúč z prvej svetovej vojny.

Britskí štátni lámači šifier zatiaľ tvrdia, že takéto riešenie sa nedá overiť.

„Zostávame na našom stanovisku z 22. novembra,“ tvrdí pre BBC hovorca GCHQ. „Bez prístupu k relevantným knihám kódov a detailom a dodatočnom šifrovaní ostáva nemožné správu rozlúštiť.“

Znamená správa toto?

AOAKN - Artillery Observer At "K" Sector, Normandy

HVPKD - Have Panzers Know Directions

FNFJW - Final Note [confirming] Found Jerry's Whereabouts

DJHFP - Determined Jerry's Headquarters Front Posts

CMPNW - Counter Measures [against] Panzers Not Working

PABLIZ - Panzer Attack - Blitz

KLDTS - Know [where] Local Dispatch Station

BBC

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu