SME

Facebook či Apple nášmu rozpočtu nepomáhajú

Svetové technologické firmy sa vyhýbajú daniam. Či platia dane do slovenskej kasy, štát neprezradil.

(Zdroj: Reprofoto SME)

Internetové firmy sídlia najmä v Luxembursku, priznávajú naši daniari. Vyhýbajú sa tak našej dvadsaťpercentnej DPH.

BRATISLAVA. Facebook či Apple síce ponúkajú služby aj na Slovensku, no do slovenského štátneho rozpočtu odvádzajú len minimálne dane.

Apple vlani zarobil mimo USA 37 miliárd dolárov, no vďaka účtovníckym grifom z nich odviedol v priemere len dvojpercentnú daň.

Google zaplatil vlani na daniach v zahraničí 248 miliónov dolárov, čo sú tri percentá z mimoamerických ziskov. Z nízkych daní len malá časť putovala do našej štátnej kasy.

Koľko tu zarobili?

Koľko peňazí u nás zarobili, odmietajú americké korporácie povedať.

Google odkázal na výkazy slovenskej pobočky, ktorá funguje druhý rok. Tržby, ktoré si zo Slovenska účtuje mimo svojej pobočky, neprezradil.

Rovnako reagoval aj Microsoft, ten vlani podľa údajov americkej Komisie pre cenné papiere odviedol mimo USA na daniach asi osem percent mimoamerických ziskov.

Či americké firmy platia dane do nášho rozpočtu, nepovedalo ani Finančné riaditeľstvo. "Nemôžeme, rešpektujeme daňové tajomstvo," reagovala hovorkyňa Gabriela Dianová.

Neprezradila preto ani to, či už účtovníctvo Microsoftu, Facebooku alebo Googlu preverovali.

Na obchádzanie platenia daní využívajú firmy aj registráciu v daňových rajoch či neprehľadné pravidlá. Facebook si napríklad účtuje príjmy za Slovensko cez Írsko.

"Bohužiaľ, nemáme čísla za Slovensko, pretože tam nemáme zastúpenie," reagoval na požiadavku zverejniť tunajšie tržby hovorca Facebooku Iain Mackenzie.

Náš úrad ich sleduje

Na daňové priznania Googlu, Facebooku či Applu sa zatiaľ pýtali len úrady vo Francúzsku či vo Veľkej Británii. Naposledy začali Taliani vyšetrovať Google.

Facebook pred Komisiou pre cenné papiere pripustil, že o jeho účtovníctvo sa môžu zaujímať v USA a Írsku.

Ministerstvo financií nás s otázkami odkázalo na daniarov. Tí odpovedali, že napríklad aplikácie, ktoré sa predávajú cez obchody ako Apple AppStore či Google Play, môže vyvíjať ktokoľvek.

"Neexistuje žiadna norma, ktorá by týmto subjektom prikazovala oznamovať nám svoje aktivity," vraví Dianová. "Neznamená to, že tieto aktivity nesledujeme," dodala.

O dva roky sprísnenie

Keby firmy podnikali v Európe priamo z USA, museli by z každej predanej aplikácie či pesničky odvádzať daň z pridanej hodnoty do rozpočtu štátu, kde majú zákazníkov.

"Naopak, na dodávateľov elektronických služieb, ktorí sa usadia v Únii, platia rôzne pravidlá," vraví Dianová. To americkým korporáciám pomáha znižovať dane.

"Rozdiely v pravidlách vyústili do situácie, že väčšina dodávateľov elektronických služieb sa usadila v Luxembursku," vraví Dianová. V Luxembursku totiž majú len 15-percentnú DPH, čo je najmenej spomedzi štátov Únie.

Od roku 2015 by sa mali pravidlá sprehľadniť. Aj európske firmy totiž začnú vtedy platiť DPH štátom, v ktorých zákazníci nakupujú cez ich webové obchody hudbu, knihy či aplikácie.


Ako majú platiť DPH

1. Slovenský podnikateľ si objedná webové úložisko na službe Google Cloud Storage: DPH neodvedie do slovenského rozpočtu Google, ale náš podnikateľ.

Na faktúre alebo potvrdení o platbe od Googlu sa DPH neobjaví, podnikateľ musí daň odviesť sám.

2. Spotrebiteľ si cez elektronický obchod iTunes od Applu kúpi film alebo pesničku: DPH by mala odviesť do nášho rozpočtu firma Apple.

Môže sa registrovať na našom úrade alebo daň priznať v inom štáte Únie. Plateniu dane sa vyhne, keď si bude účtovať platbu cez svoju európsku pobočku.

3. Microsoft alebo Google predávajú obyčajným zákazníkom na Slovensko softvérové licencie alebo hardvér: DPH odvádzajú firmy štátu, kde majú sídlo. Môže ísť o Írsko či iný štát Únie.

* Spracované z informácií ministerstva financií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu