LONDÝN, BRATISLAVA. Máš choré oči. Mal by si sa vypotiť a piť horúci čaj, hovoria starostliví rodičia svojim deťom. Takýto postup je však nesprávny.
Podľa najnovšieho výskumu nie je pohľad do tváre človeka dostatočný na vyčítanie jeho skutočného stavu.
Ozajstnou stopou k emóciám je podľa štúdie publikovanej v časopise Science reč tela. Vedcom na toto zistenie stačili fotky ľudí a program na ich úpravu.
Pokus s fotkami
Skupina dobrovoľníkov mala na základe fotografii tenistov určiť, či mali radosť z víťazstva, alebo boli sklamaní z prehry.
Niektorým dobrovoľníkom ukázali fotky iba výrazov tváre alebo telo s odstránenou tvárou. Iným dobrovoľníkom umožnili vidieť celé telo hráča aj s jeho tvárou.
Odhady tých, ktorí videli celé telo tenistu alebo len jeho telo bez tváre, boli správne. To však neplatilo pre tých, ktorí hádali len na základe tváre.
Vedci z Newyorskej univerzity, Princetonu a Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme zas urobili druhú štúdiu, kde dobrovoľníkom ukázali širší súbor obrázkov zobrazujúcich emócie, vrátane radosti, smútku, či bolesti.
Použitím programu na úpravu fotografií pripojili tváre k postavám, ktoré vyjadrovali opačné emócie. Potom požiadali účastníkov, aby určili emócie týchto postáv.
Silné emócie prezradí telo
Výsledný efekt zodpovedal postojom tela, ale nie na výrazom tváre. Tak vedci demonštrovali, že ľudia odhadli silné emócie ľudí na fotke pozorovaním tela a nie tváre.
„Tieto výsledky ukazujú, že keď sa emócie stanú veľmi intenzívne, rozdiel medzi kladnými a zápornými výrazmi tváre sa stráca,“ povedal podľa denníka Daily Telegraph doktor Hillel Aviezer, ktorý viedol štúdiu.
Výsledky ich výskumu môžu tiež v budúcnosti pomôcť napríklad pri liečení autizmu.
„Môžu pomôcť pri pochopení, ako sa výrazy tváre a tela vzájomné ovplyvňujú počas emocionálnych situácii. Napríklad jedinci s autizmom si nedokážu uvedomiť výrazy tváre, ale ak by trénovali kľúčové telesné signály, možno by sa ich správanie výrazne zlepšilo,“ dodal Aviezer.