SME

Namiesto hesiel smartfón. S nápadom idú do Silicon Valley

Grafický kód a smartfón majú pri prihlasovaní úplne nahradiť zaužívané heslá. Technológia síce potrebuje spoluprácu Facebooku či Applu, no funguje aj bez nich.

(Zdroj: Ilustračné - ITU)

BRATISLAVA. Stačí zadať prihlasovacie meno a Facebook vám zobrazí grafický kód. Smartfónom či tabletom ho nasnímate a sociálna sieť vám vzápätí otvorí používateľský účet.

Takto jednoducho by mohlo v budúcnosti fungovať prihlasovanie na sociálnu sieť či do e-mailovej schránky.

Heslá chce Košičan Ivan Klimek nahradiť smartfónom. „Všetci dôverujú mobilnému telefónu, že iba oni budú schopní prijímať hovory či písať esemesku,“ vysvetľuje voľbu tohto zariadenia Klimek.

Jeho bezpečnostný nástroj Excalibur zvíťazil medzi digitálnymi projektmi na prehliadke StartupAwards 2012 v Bratislave.

Osloví veľkých hráčov?

Klimek sa síce prihlásil na Facebook vďaka smartfónu a grafickému kódu, no v pozadí Excalibur zadal po nasnímaní kódu tradičné heslo.

Autor by rád tento medzikrok odstránil, Excalibur by však musel osloviť svetových hráčov ako Facebook či Google.

Ani ich odmietnutie by neznamenalo neúspechu slovenského projektu. „Vieme to urobiť aj s tým medzikrokom,“ zdôraznil Klimek.

S Excaliburom sa však nestretneme skôr ako o rok. Klimek by totiž rád otestoval bezpečnosť všetkých jeho súčastí.

Nie je vylúčené, že za ten čas prejde Excalibur vylepšeniami či osloví jedného zo svetových internetových hráčov, vďaka víťazstvu na StartupAwards totiž Klimek získal od spoločnosti Eset cestu do Silicon Valley.

Stoličky, čo netlačia na intímne časti tela

Cenu v kategórii Umenie a dizajn získala stolička Ásana. Jej prezentácia v podaní Tomáša Rosputinského najviac zaujala porotu a publikum. Ásana bráni vzniku hemoroidov či neplodnosti.

Ásana má priaznivé účinky pre ľudí, ktorí trpia hemoroidmi. Sedenie totiž nevytvára tlak na kostrč a konečník, tlak prenáša na zadok a stehná.

Stolička je navrhnutá podľa jogínskeho sedu na lýtkach, sedadlo tak netlačí na intímne časti tela. Táto poloha je podľa Rosputinského nejprirodzenejšia.

Ásana nie je na trhu celkom nová, predáva sa za približne šesťsto eur. Prvenstvo na bratislavských StartupAwards chce Rosputinský využiť, aby ponúkol stoličku do zahraničia.

Ospravedlňujeme sa za chybnú informáciu, ktorú sme uviedli pri vydaní článku, že Ásana bráni vzniku hemoroidov či neplodnosti. Táto informácie nie je správna.

StartupAwards 2012

  • Mapz: Navigácia pre nevidiacich (kategória Spoločnosť).
  • Excalibur: Bezpečnostný nástroj, heslá chce nahradiť smartfónom (kategória Digital).
  • Ásana: Stolička, ktorá má priaznivé účinky pre ľudí trpiacich hemoroidmi (kategória Dizajn).
  • Aspace: Lacný biočip, ktorý odhalí baktérie v krvi či moči (kategória Veda).

Víťazov druhého ročníka StartupAwards vyberala päťčlenná medzinárodná porota, kde sedel napríklad šéf slovenskej pobočky Google Rasťo Kulich či viceprezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj Rupesh Chatwani.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu