LONDÝN, BRATISLAVA. Krátke dni a nedostatok slnka nevplývajú na ľudskú psychiku najlepšie. V Škandinávii o tom vedia svoje. Vo švédskom meste Umea spustili pilotný projekt, ktorý má pomôcť prekonať depresie.
Samospráva vymenila reklamné pútače autobusových zastávok za svetelné panely. Tie ožarujú svoje okolie v spektre viditeľného svetla, ktoré stimuluje cez sietnicu mozog ľudí, ktorí čakajú na svoj spoj.
Súčasťou je aj malá dávka ultrafialového žiarenia, aby bol stimul účinnejší.
V zime, keď slnko vychádza o desiatej a zapadne do 14:30 je každý stimul vítaný. Vedia to aj výrobcovia spotrebnej elektroniky, ktorí severanom dodávajú rôzne stimulačné lampy už desaťročia. Lídrom trhu je Philips.
Panelové a stropné svietidlá boli nainštalované na 30 autobusových zastávkach. Podľa slov samosprávy majú nakopnúť ľudí energiou, počas nudného čakania. „Ak sa cítite v tejto časti roka unavení, extra dávka svetla je dobrým osviežením“ hovorí Anna Norrgard zo spoločnosti Umea Energi.
Ak sa sezónna terapia osvedčí, je pravdepodobné že sa projekt rozbehne po celej krajine. Jeho energetická náročnosť je v porovnaní s celkovou spotrebou samosprávy zanedbateľná.
Informoval o tom magazín DigitalTrends.