SME

TÚ už odobral Profinetu licenciu, o vypísaní novej výzvy sa ešte nerozhodlo

Bratislava 13.septembra (TASR) - Telekomunikačný úrad (TÚ) SR už definitívne odobral spoločnosti Profinet.sk kombinovanú licenciu na poskytovanie služieb ...

Bratislava 13.septembra (TASR) - Telekomunikačný úrad (TÚ) SR už definitívne odobral spoločnosti Profinet.sk kombinovanú licenciu na poskytovanie služieb v sieťach GSM a UMTS.

Firma sa totiž vzdala zákonnej možnosti podať rozklad voči tomuto zámeru úradu, ktorý bol automaticky nastolený potom, čo Profinet za licenciu, udelenú ešte začiatkom júla tohto roka, nezaplatil ani prvú splátku v hodnote 500 miliónov Sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TASR o tom dnes informoval hovorca TÚ Roman Vavro s tým, že rozhodnutie o vyhlásení novej výzvy na podávanie žiadostí o udelenie tejto v súčasnosti voľnej licencie na poskytovanie verejnej mobilnej služby, ako i dátových a multimediálnych služieb, zatiaľ nepadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Domáci priaznivci mobilných telefónov si tak aj naďalej budú môcť vybrať len z ponuky dvoch doterajších operátorov - Orange Slovensko a EuroTel. Obe firmy majú naštartovať aj rozvíjanie siete tretej generácie UMTS. Mimo kombinovanej licencie GSM/UMTS úrad v 1. polroku 2002 prideľoval totiž aj dve samostatné licencie UMTS, ktoré získali práve zmienení dvaja operátori. Obe firmy na rozdiel od Profinetu za svoje licencie prvé splátky už aj reálne zaplatili. Pri každej z týchto 3 licencií bola cena stanovená na 1,5 miliardy Sk. Po odstúpení Profinetu tak štát z licencií získa len 3 miliardy Sk.

Profinet pritom neuhradenie splátky odôvodnil tým, že pre časovú tieseň nebol schopný so svojím strategickým investorom, ktorý mal do spoločného projektu vložiť finančný kapitál, uzavrieť obojstranne výhodný kontrakt. Mená svojich potenciálnych investorov pritom Profinet nezverejnil.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem firiem o post tretieho slovenského mobilného operátora je pritom podľa odborníkov dosť otázny, pretože doterajší dvaja operátori svojimi službami tuzemský trh už dosť obsadili. "K potenciálnemu úspechu novej výzvy na udelenie licencie sa mi nevyjadrujeme. O všetkom rozhodne trh," dodal Vavro.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 869
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 701
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 605
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 334
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 906
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 743
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 690
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 637
SkryťZatvoriť reklamu