BRATISLAVA. Ak sa nástroje, ktoré pravdepodobne používali neandertálci, našli na ostrovoch Zakynthos, Lefkada či Kefalónia, dalo sa to ešte vysvetliť.
Tieto ostrovy sa nachádzajú len pár kilometrov od gréckej pevniny. A predchodcovia človeka tam mohli s trochou šťastia doplávať.
Posledné nálezy vecí na Kréte či Cypre však podľa vedcov naznačujú, že neandertálci po Stredomorí nielen plávali, ale sa aj plavili. Oba ostrovy sú vzdialené od pevniny viac ako sto kilometrov.
Štúdií o tom, že neandertálci obývali ostrovy v Stredozemnom mori ešte pred moderným človekom Homo sapiens, vyšlo v poslednom čase niekoľko. Minulý týždeň publikoval v časopise Sience podobnú aj americký antropológ Alan Simmons z univerzity v Nevade.
Loď nemajú
Fakty
Neandertálci
- Vyhynutý druh homininov, časť ich DNA nosíme v sebe.
- Obývali územie Európy a Blízkeho východu.
- Žili v období asi pred 300tisíc až 30tisíc rokmi.
Ako povedal pre Discovery News, jasný, hmatateľný dôkaz vedci nemajú. Žiadna drevená loď z tých čias sa nezachovala, drevo tak dlho nevydrží.
Posledné archeologické vykopávky na Kréte a Cypre však naznačujú, že plaviť sa vedeli aj neandertálci, prípadne už Homo erectus.
Človek moderného typu sa prvýkrát loďou doplavil podľa portálu Psych.org pred 50tisíc rokmi do Austrálie. Na Kréte sa však našli sekery či ďalšie nástroje, ktoré by mohli pochádzať až z obdobia pred 170tisíc rokmi.
„Ak sa starodávne nálezy v Stredomorí potvrdia, ukážu, že Homo erectus a neandertálci, prípadne obaja, mali schopnosti postaviť lode a navigovať ich,“ povedal pre Livescience Simmons.
„Celá myšlienka plavenia sa po moriach približuje tieto dávne, vyhynuté druhy viac k človeku – išli na more, aby objavovali neobývané miesta,“ dodal.
Plavili sa aj po mori?
S tým, že hominini sa rozšírili nielen po zemi, ale aj po mori, súhlasia aj iní experti.
„Verím, že budúci výskum potvrdí nedávne objavy, že hominini dosiahli stredozemné ostrovy, keď prvýkrát opustili Afriku. Myslím si, že Homo erectus sa rozširoval z Afriky nielen po zemi, ale aj po mori,“ povedal pre Discovery News profesor Thomas Strasser z vysokej školy v Providence.
Takisto sa predpokladalo, že Cyprus a Krétu osídlili pred deväťtisíc rokmi roľníci. Najnovšie vykopávky hovoria, že sa tak mohlo stať o pár tisíc rokov skôr. A namiesto pestovateľov to mohli byť lovci a zberači.