Text vznikol v spolupráci s portálom kozmonautika.sk.
RÍM, BRATISLAVA. Ministri vlád všetkých členských krajín Európskej vesmírnej agentúry (ESA) za zišli v meste Neapol, aby schválili program tejto svetovej kozmickej agentúry. Má určiť európske vesmírne plány na najbližšie roky. Rozhoduje sa pritom o investíciách vo výške takmer 4 miliardy Eur.
Slovensko zatiaľ členom ESA nie je. No počas rokovaní bolo prizvané ako pozorovateľ, keď členstvo vo vesmírnej agentúre plánuje.
Misie na Mesiac a Mars?
Európska vesmírna agentúra patrí spolu s americkou NASA, ruským Roskosmosom či čínskou CNSA k najvýznamnejším svetovým hráčom pri výskume vesmíru.
Rokovanie jej rady a schvaľovanie rozpočtu sa koná približne raz za tri až štyri roky. Ročne sa pritom jedná o miliardy eur, ktoré smerujú do satelitnej komunikácie, navigácie, monitorovania životného prostredia, prírodných pohrôm či klimatických zmien. Dôležitým prvkom sú však aj prieskumné lety do vzdialenejšieho vesmíru.
Jedným z najdôležitejších bodov tohtoročného programu sú však vzťahy medzi ESA a Európskou úniou či Spojenými štátmi. Špekuluje sa tiež, či sa európska agentúra pridá k plánovanej americkej vesmírnej misii k Mesiacu, prípadne či spojí svoje sily s Rusmi pri budúcom prieskume Marsu.
Miliardy eur
Pre Slovensko je účasť na tomto rokovaní dôležitá. Integrácia do ESA nám prinesie nielen príležitosti zúčastňovať sa na európskom vesmírnom programe, ale najmä možnosť zapojiť sa do výroby satelitov, komunikačných zariadení či iného vybavenia potrebného.
Trh vo vesmírnom sektore, jeden z technologicky najnáročnejších má len v Európe objem asi 6 miliárd eur ročne.
Autor: Alex Kutka, tp