SME

Vesmírny Kepler dokončil riadnu misiu

Kozmický detektív pokračuje v práci aj po splnení svojich úloh. NASA mu dala ďalšie štyri roky.

Kepler pozoroval rôzne exoplanéty.Kepler pozoroval rôzne exoplanéty. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – NASA)

BRATISLAVA. Poznáme ich stovky. Cudzie svety, planéty, ktoré krúžia okolo svojich ďalekých hviezd. Telesá, čo vytvárajú celé planetárne systémy, sústavy, ktoré z nášho pohľadu vyzerajú zvláštne až exoticky. Slnečnú sústavu ani nemusia pripomínať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Že náš planetárny systém vôbec nie je pravidlom, vieme aj vďaka vesmírnemu observatóriu Kepler. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) práve oznámil, že jeho zariadenie úspešne ukončilo svoju pôvodnú misiu. NASA však činnosť kozmického stopára predĺžila až do roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu

Miliardy planét

Vesmírne zariadenie sleduje relatívne malý kúsok oblohy. Aj v ňom však kontroluje zhruba stopäťdesiattisíc hviezd a zisťuje, či sa o maličký kúsok nemení ich jasnosť. To totiž môže znamenať, že z nášho pohľadu popred vzdialené slnko preletela planéta.

Fakty

Misia Kepler

2010: misia objavila systém (Kepler-­9) , ktorý má viac ako jednu planétu.

2011: objav prvej pevnej planéty (Kepler­-10b), opísanie systému so šiestimi exoplanétami (Kepler­11) či objav planéty v obývateľnej zóne (Kepler­-22b).

Z týchto výkyvov však vedci dokážu zistiť aj to, aká je planéta veľká, ako môže byť od svojej hviezdy ďaleko, a prípadne dokonca i to, aké môže mať zloženie.

„Už prvé objavy Keplera naznačili, že najmenej tretina hviezd má planéty,“ hovorí vo vyhlásení NASA William Borucki, šéfvýskumník misie. „Počet planét len v našej galaxii sa musí rátať v miliardách.“

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetky exoplanéty sú však rovnako zaujímavé. Odborníkov najviac fascinujú zložité systémy, v ktorých krúži množstvo planét. Niekedy obiehajú veľmi blízko pri svojich hviezdach, inokedy majú tieto planéty dve slnká. Alebo sú v správnej vzdialenosti.

Druhá Zem

Práve hľadanie ideálnej planéty v takzvanej obývateľnej zóne, tam, kde by mohla tiecť voda, by malo byť novým cieľom Keplera. Takáto druhá Zem by sa už mohla ukrývať v dátach, ktoré observatórium zozbieralo. Zatiaľ však čakajú na vyhodnotenie.

„Zem nie je výnimočná ani stredom vesmíru,“ dodáva astronóm Geoff Marcy. „A rôznorodosť svetov je dokonca väčšia, než ju vykresľuje vedecká fantastika.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


23
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu