Štáty pozorne sledujú internet a snažia sa zasahovať do jeho obsahu. Tvrdí to Google vo svojej správe Transparency Report. Slovensko žiadalo o odstránenie obsahu iba raz.
MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Záujem štátov o dianie na internete rastie nebezpečným tempom.
Google v poslednom roku zaznamenal podstatný nárast požiadaviek o odstránenie obsahu zo svojich služieb a výsledkov vyhľadávača.
V období od januára do júna 2012 zaznamenal Google o 70,9 percenta viac požiadaviek na odstránenie obsahu zo svojich serverov ako v minulom roku. Stúpol aj počet dopytov o poskytnutie súkromných používateľských dát o 14,7 percenta.
Ak bude tento trend pokračovať, internetové firmy čaká nový druh práce a povinností. Vlády a štátne orgány sa snažia získať moc nad slobodným internetom a určovať pravidlá, čo by mali internetisti vo svojich prehliadačoch vidieť a čo nie.
Najaktívnejšou krajinou je USA, na ďalších rebríčkoch je Británia, Brazília, Francúzsko, Nemecko a India.
Slovensko žiadalo o odstránenie obsahu iba raz. Google v tomto roku spracoval takmer 18-tisíc žiadostí o odstránenie obsahu a sprístupnenie osobných informácií z viac ako 34-tisíc používateľských účtov.
Kým ekonomicky vyspelé krajiny riešia svoje dopyty priamo s internetovými firmami, iné sa spoliehajú na vlastné mechanizmy filtrovania a cenzúry.
Slobodné médium sa postupne mení na čoraz viac regulovaný virtuálny priestor.
Informoval o tom server TheRegister.