SME

Kríza vytvorila hackerský menový systém bez bánk

Virtuálna mena Bitcoin je fenomén budúcnosti. Netlačí ani nekontroluje ju žiadna centrálna banka. Jej obeh je vopred daný algoritmom a jej užívatelia sú anonymní.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - investitwisely.com)

Európska centrálna banka upozornila, že Bitcoin sa stal priestorom pre kriminalitu, ktorý nie je regulovaný.

BRATISLAVA. Nervozita investorov, zachraňujúca sa eurozóna, nestabilné kurzy dolára a neistá budúcnosť eura. Tak ako internet priniesol nové možnosti elektronického obchodovania, prispel aj ku vzniku elektronických mien.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednou z najpopulárnejších virtuálnych mien sa stal Bitcoin. Na riziká s jeho zneužívaním, rozšírením šedej ekonomiky a kriminality upozornila v októbrovej analýze aj Európska centrálna banka (ECB), ktorá reguluje menovú politiku eurozóny.

SkryťVypnúť reklamu

ECB tvrdí, že môže ísť o pyramídovú hru a neregulovaný priestor, ktorý zneužívajú drogové kartely na pranie špinavých peňazí.

Bez kontroly bánk

Revolučné na internetových menách je to, že ich žiadna centrálna autorita nereguluje.

„Podľa mnohých ekonómov je problém, že vlády dokážu tlačiť peniaze v podstate zadarmo. Je to len papier alebo číslo v databáze. Bitcoin je založený na tom, že peniaze vznikajú prostredníctvom vopred daného algoritmu a nie je možné dorábať dodatočné peniaze,“ tvrdí Juraj Bednár, IT špecialista na bezpečnosť.

Z pohľadu užívatelia je použitie bitcoinov relatívne jednoduché. Stačí si do počítača nainštalovať špeciálny program, ktorý vytvorí virtuálnu peňaženku, ktorá dokáže spojiť užívateľa anonymne s ďalšími počítačmi.

SkryťVypnúť reklamu

Nainštalovaním programu užívateľ poskytne sieti časť výpočtovej kapacity a pomôže systému k udržateľnosti a šifrovaniu transakcií bitcoinov.

Odmenou za zdieľanie kapacity je „vydolovanie“ určitého počtu bitcoinov. Čím výkonnejší počítač, tým je možná odmena vyššia.

Peniaze však nie sú zadarmo. Bednár to prirovnáva k ťažbe zlata. Ťažiť ho môže každý, ale okrem schopností a technických zariadení, je potrebný aj kúsok šťastia.

Druhá možnosť ako získať bitcoiny je použitím niekoľkých internetových zmenární alebo drobných obchodníkov, ktorí na základe aktuálneho kurzu vymenia svetové meny za BTC.

Kurz určuje trh, neexistuje centrálna banka, ktorá ho určuje. Ten v konečnom dôsledku odráža iba vôľu obchodníkov predávať a kúpovať bitcoiny. Zaujímavé informácie o trhu ponúka najväčšia výmenná burza - MtGox.com.

SkryťVypnúť reklamu

Užívatelia sú anonymní

Systém funguje na princípe peer-to-peer siete a anonymite, čoho sa vlády a centrálne banky najviac obávajú.

Systém v súčasnosti získava čoraz väčšiu popularitu, umožňuje posielať on-line platby priamo od jedného používateľa k druhému bez sprostredkovanie banky.

V záujme overenia vlastníctva elektronických peňazí a na zabránenie ich dvojitého použitia sa systém spolieha na digitálne podpisy a na verejne známu históriu transakcií, ktorá sa aktualizuje každých 10 minút.

Kriminalita s drogami

Ak si zakladáte bankový účet, musíte predložiť banke preukaz totožnosti a uviesť adresu. Pri registrácii virtuálnej peňaženky pre bitcoiny vám stačí IP adresa. Tú je možné maskovať pomocou rôzneho softvéru, preto je systém vhodný pre tých, ktorí potrebujú anonymitu.

SkryťVypnúť reklamu

„Napríklad pri obchode s drogami zločincmi preferujú hotovosť,“ povedal pre televíziu BBC britský policajt Mick Jameson, ktorý sa špecializuje na internetovú kriminalitu. „Každá transakcia, ktorá sa uskutoční v prostredí, ktoré ľuďom umožňuje anonymitu, sťažuje prácu vyšetrovateľov,“ dodáva.

Bitcoins podľa amerického časopisu Forbes skutočne používajú pre predaj všetkých druhov drog webové stránky Silk Road. Transakcie cez túto stránke dosahujú 22 miliónov dolárov ročne.

Bitcoiny nedokáže centrálna banka vytlačiť, zaplaviť nimi trh a nepriamo vyvolať inflačné tlaky. Naopak ich zásoba rastie geometrickou postupnosťou podľa algoritmu a zastaví sa na 21 miliónoch bitcoinov.

Rast sa však postupne spomaľuje a počet bitcoinov dosiahne limit zrejme v roku 2140. Aby bitcoinov bolo dosť je možné ich deliť na osem desatinných čísel.

SkryťVypnúť reklamu

Aspoň 80 percent Bitcoinov sa podľa portálu iHned.cz obchoduje cez burzu Mt. Gox. Kurz bitcoinov voči doláru a euru značne kolíše, pripomína skôr investovanie do akcií.

Vlani v novembri bublina spľaskla. Kurz voči americkému doláru sa prepadol z 32 na dva doláre. Odvtedy sa kurz virtuálnej meny opäť stabilizoval, dnes sa pohybuje okolo 10,7 dolárov za bitcoin.

Otázna bezpečnosť

K oživeniu mu pomohli ilegálne obchody s drogami a pornografiou. Za vzmáhaním novej meny je aj vysoký záujem Európanov predovšetkým z tradičných euroskeptických krajín: Holandska, Grécka a Talianska.

Svoje úspory z bánk pre obavy z budúcnosti eurozóny z časti investovali práve do bitcoinov. Prevod je jednoduchý, bez poplatkov a regulačnými orgánmi prakticky nevystopovateľný.

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnosť virtuálnej meny spochybnili početné hackerské útoky. V septembri podľa serveru Arstechnica.com hacker v New Yorku ukradol z menšej burzy bitcoiny za štvrť milióna dolárov.

V rovnakom mesiaci sa stal ďalší incident, keď ďalší hacker tvrdil, že z firmy PricewaterhouseCoopers ukradol záznamy o americkom kandidátovi na prezidenta Mittom Romneym a jeho žene. Požadoval v bitcoinoch milión dolárov, inak záznamy zverejní. Okrem toho zdôraznil, že ak mu nejaký záujemca dá milión skôr, poskytne dáta jemu.

Správa o útoku mala nečakaný vplyv na kurz a bitcoin si oproti doláru polepšil z 10,4 na približne 11 dolárov. Stúpenci bitcoinu sú presvedčení, že technológia je prevratná a bezpečnosť sa bude zdokonaľovať.

„Ak získa medzi užívateľmi dôveru, môže to zmeniť globálny obchod,“ hovorí pre BBC Donald Norman, spoluzakladateľ Bitcoin Consultancy. Pripúšťa, že poskytovatelia infraštruktúry stránky vždy dostatočne nezabezpečili, chystajú sa nové zlepšenia.

SkryťVypnúť reklamu

„Pamätám si, že keď som bol mladší, ľudia hovorili neplaťte kreditnou kartou on-line, pretože vás okradnú. Postupne zistili, že nemajú platiť kreditkou len na stránkach, ktoré sú podozrivé. Bitcoin zatiaľ používajú len technickí nadšenci a musí sa stať užívateľsky jednoduchší, ak chce preraziť do ďalšej fázy,“ dodal Norman.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
SkryťZatvoriť reklamu