OTTAWA, BRATISLAVA. Mobilní operátori podliehajú tlakom zvonka. Kým dosiaľ odmietali blokovať kradnuté mobily pre obavy zo zníženia tržieb, teraz sa smelo púšťajú do zmien.
Vytvárajú národné registre IMEI identifikátorov, na ktorých svoje služby nespustia. Kanada pracuje na systéme, ktorý odštartuje svoju ostrú prevádzku v septembri budúceho roka.
„S touto databázou poklesne atraktívnosť krádeží, pretože ukradnutý mobil nebude možné prihlásiť v žiadnej kanadskej sieti. Stráca sa tým motivácia na krádež zariadenia,“ povedal Bernard Lord, prezident kanadskej telekomunikačnej asociácie.
Vypnú podľa čísla
Keď zákazníci nahlásia operátorovi stratu alebo krádež mobilu, jeho identifikátor sa dostane na čiernu listinu.
To zamedzí jeho ďalšiemu používaniu. Operátori budú môcť overiť vlastníctvo nahláseného mobilu zákazníkom podľa svojich archívnych prevádzkových záznamov.
Každé zariadenie sa do siete prihlasuje sériovým číslom SIM karty a IMEI identifikátorom mobilu. To umožňuje spárovať človeka s telefónom.
Dosiaľ blokovali operátori iba čísla SIM kariet. Pre obavy z nevyplatených účtov za svoje služby.
Nekupujte z druhej ruky
Odborníci už teraz vyzývajú ľudí, aby nekupovali použité mobily v internetových bazároch a z druhej ruky bez znalosti ich pôvodu. Ak sa v budúcnosti ocitnú v databáze krajiny, alebo sa už nachádzajú v databáze inej, prestanú fungovať.
Z minulosti sú známe viaceré spôsoby, ktorými je možné IMEI kód mobilu zmeniť. Či sú súčasné smartfóny proti takejto zmene zabezpečené ukáže budúcnosť. Celá snaha operátorov môže vyjsť na zmar, ak nebudú kontrolovať duplicitu IMEI kódov na celosvetovej úrovni.
Telekomunikačná asociácia informovala o svojom zámere prepojiť svoj register s registrami iných krajín. Rysuje sa tak nadnárodná databáza kradnutých mobilov. O podobných zámeroch informovali v USA, Nemecku, Británii, Holandsku a Belgicku.
Informoval o tom denník Vancouver Sun.