SME

Vedci preskúmajú tajomné zrúcaniny v Kamerune

Afrika pripravuje pre archeológov stále nové prekvapenia. Vedci z kanadskej University of Calgary objavili v Kamerune viac ako 300 rokov staré ruiny kamenných pevností. Podrobnejšie ich preskúmajú v rámci práve sa začínajúceho projektu s medzinárodnou ...


Kamerunské zrúcaniny už navštívil francúzsky geograf Christian Seignobos. Napísal o nich krátky článok a načrtol obrázok jednej z nich, predtým zvanej Kouva-Mondossa (teraz DGB - 1).



Tajomná zrúcanina v Kamerune dostala názov DGB-1 a je najväčšou z jedenástich podobných. Vedci si zatiaľ lámu hlavu nad tým, na čo stavby kedysi slúžili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Afrika pripravuje pre archeológov stále nové prekvapenia. Vedci z kanadskej University of Calgary objavili v Kamerune viac ako 300 rokov staré ruiny kamenných pevností. Podrobnejšie ich preskúmajú v rámci práve sa začínajúceho projektu s medzinárodnou účasťou, jeho prvá etapa potrvá do decembra. Vedúcim projektu je Nic David z Calgarskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Pozostatky jedenástich pevností sa nachádzajú v pohorí Mandara na severe tohto západoafrického štátu. Stavby sa rozsahom podobajú európskym hradom a pôvodne ich chránili vyše šesťmetrové múry.

Názor vedcov na účel stavieb zatiaľ nie je jednotný. Počiatočnú tézu o príbytkoch pre otrokov medzičasom zavrhli, teraz sa im zdá reálnejšia možnosť, že slúžili ako sídlo miestnych kmeňových vodcov, zhromaždisko bojovníkov a centrum náboženských rituálov. Do úvahy prichádza aj funkcia obrovského pohrebiska, otázne je len, prečo by mali cintorín chrániť také vysoké múry.

Jednotlivé pevnosti označili vedci písmenami DGB, čo je skratka spojenia Diy-Gid-Biy. V reči miestneho kmeňa Mafa to znamená „oko náčelníka na vrchu“ (Diy = oko, Gid = hlava alebo vrch, Biy = náčelník, šéf, staršina).

SkryťVypnúť reklamu

Najstaršie zmienky o ľuďoch zo severnej Mandary a jej okolitých planín pochádzajú od talianskeho mnícha Fra Maura, ktorý vytvoril mapu sveta okolo roku 1450. Už vtedy umiestnil túto oblasť na približne správne geografické miesto.

Záujemcovia o vykopávky sa môžu o ich priebehu a aktuálnom stave informovať aj na internetovej stránke http://www.mandaras.info/StrongholdsNCameroon/sld001.htm. (tasr, ač)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu