Americkí astronómovia objavili blízku trpasličiu galaxiu, ktorá vysiela do okolia obrovské bubliny z kyslíka a ďalších prvkov. Potvrdila sa tak dlho diskutovaná teória, podľa ktorej trpasličie galaxie obohacujú medzigalaktický priestor ťažkými prvkami a urýchľujú vznik galaxií, hviezd a planét, napísal časopis Astrophysical Journal.
Dotyčnou galaxiou je NGC 1569 vo vzdialenosti sedem miliónov svetelných rokov, ktorú pozorovala Crystal Martinová s kolegami z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare röntgenovým teleskopom Chandra. Vedci si všimli, že z plynového disku okolo rovníka galaxie vytryskujú bubliny s priemerom tisícov svetelných rokov. Vo vnútri týchto bublín teplotou niekoľko miliónov stupňov zistili veľké množstvá kyslíka, neónu, magnézia a kremíka.
„Trpasličie galaxie sú oveľa menšie ako normálne, napríklad Mliečna cesta, ale je ich viac,“ vysvetlila Martinová. Pre svoju nízku hmotnosť majú relatívne slabú gravitáciu, takže ľahšie strácajú hmotu.
Galaxia NGC 1569 sa za posledných desať až 20 miliónov rokov stala ozajstnou pôrodnicou nových hviezd, ktoré v jej vnútri produkujú ťažké prvky a na konci svojej existencie ich rozmetajú do blízkeho okolia. Tu sa tvoria horúce bubliny, ktoré ako balóny stúpajú k okraju galaxie a potom z nej uniknú do vesmíru rýchlosťou státisícov kilometrov za hodinu. Bubliny sa postupne ochladzujú a vznikajú z nich nové objekty. (tasr)