HOUSTON, BRATISLAVA. Robotické rameno nákladnú loď pomaly odsunulo od zvyšku konštrukcie. Zdĺhavým pohybom ju odvlieklo do bezpečnej vzdialenosti, kde Sunita Williamsová, veliteľka stanice, vydala posledný príkaz. Drak sa odpojil.
Od Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS sa v tomto okamihu odpútala súkromná nákladná vesmírna loď Dragon.
Kozmické plavidlo spoločnosti SpaceX napokon pristálo v nedeľu večer v Tichom oceáne a úspešne tak ukončilo vôbec prvú súkromnú zásobovaciu misiu stanice na našej obežnej dráhe.
Skrotili sme draka
„Bolo krásne, keď bol na palube,“ povedala podľa BBC počas odpútavacieho manévru Williamsová. „Skrotili sme ho a poslali domov. Doslova i prenesene sú v tej vesmírnej lodi kúsky z nás, ktoré sa vracajú späť na Zem.“
Nákladná loď Dragon je jediným vesmírnym plavidlom, ktoré dokáže z ISS odviezť náklad. Ruské, japonské aj európske moduly totiž zhoria v atmosfére, ruské návratové moduly s kozmonautmi zasa nemajú veľa priestoru pre náklad.
Na palube vracajúceho sa Dragonu sa tak nachádzali nielen výsledky vedeckých pokusov, ale aj poškodené súčiastky či odpadky.
„Aj preto to bola historická misa,“ zdôrazňuje podľa Space.com aj Josh Byerly, hovorca amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Prvý z dvanástich
Práve lety súkromných spoločností sú podľa NASA budúcnosťou nízkej obežnej dráhy. Kým úrad sa chce zamerať na ambicióznejšie a ďaleké misie - napríklad na Mars, zásobovanie vesmírnej stanice či lety so satelitmi a turistami by mali prebrať súkromné firmy.
Preto NASA uzatvorila so spoločnosťou SpaceX zmluvu na dvanásť vesmírnych letov, za ktoré spoločnosť získa viac ako jeden a pol miliardy dolárov. Aktuálna misia nákladnej lode Dragon bola prvým z nich.