SME

Bola to veda, nie šou, trvá na svojom Felixov tím

Stratosférický skok bol seriózny projekt, tvrdia ľudia okolo Baumgartnera. Podložiť číslami to však zatiaľ nevedia.

Rakúsky dobrodruh pôsobil miestami unavene. Trpezlivo však opisoval svoj skok.Rakúsky dobrodruh pôsobil miestami unavene. Trpezlivo však opisoval svoj skok. (Zdroj: SME - MICHAL MIRONOV)

SALZBURG. Ani dva týždne po skoku, ktorý sledoval celý svet, neprestávajú diskusie o užitočnosti riskantného letu Felixa Baumgartnra. Tím Red Bull Stratos priniesol ukázať svojho hrdinu do rodného Rakúska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľká tlačová konferencia mala odhaliť viac ako prvé dojmy človeka z nadzvukového pádu. Osemdesiat pozvaných novinárov z dvanástich krajín však ani v sobotu nedostalo žiadne analýzy, grafy či štatistiky.

Red Bull takisto nezverejnil, koľko peňazí do projektu investoval.

V skvostnom hangári plnom nablýskaných strojov vypochodoval pred kamery päťčlenný tím kľúčových ľudí okolo Baumgartnera. Sprievod viedol veterán Joe Kittinger, Felix kráčal hneď za ním. Prizerajúci oboch odmenili potleskom.

SkryťVypnúť reklamu

„Mal som silné déjà vu,“ rozhovoril sa Kittinger, ktorý sa pred polstoročím pri podobnom skoku takmer zabil. „Nie všetko išlo podľa predstáv, viackrát som bol blízko k zrušeniu misie,“ povedal. „Ale Felix to nakoniec zvládol na jednotku, ten skok bol absolútne perfektný, najlepší v histórii.“

Zachytili supersonický treskTechnický šéf projektu Art Thompson spomedzi prítomných najviac obhajoval vedecký prínos projektu: „Od začiatku to bol testovací let. Bolo to o vede. Zozbierali sme 50-tisíc dát z voľného pádu. Môže to zachrániť budúcich astronautov.“ O dáta sa údajne zaujíma aj NASA.

Profesionál Baumgartner sa na test pripravoval päť rokov. Na otázku SME, či by netrénovaní vesmírni turisti zvládli taký náročný skok, Thompson zareagoval: „Katapultáž celej kabíny s astronautmi nerieši každý problém. Spomeňte si, ako sa behom sekundy doslova rozpadol raketoplán Columbia.“

SkryťVypnúť reklamu

Thompson tvrdí, že súkromné vesmírne spoločnosti v budúcnosti neinvestujú do drahých záchranných modulov. Budú sa snažiť ušetriť priestor v prospech pasažierov. Vylepšené skafandre vraj raz môžu predstavovať lacnejšiu alternatívu.

Veľká obrazovka za jeho chrbtom však neobsahovala čísla na podporu jeho tvrdenia. Namiesto toho tam pustili zvukový záznam supersonického tresku, ktorý vyvolal Felixov nadzvukový pád. Z prázdnej oblohy dvakrát preniklo slabučké dunenie. „Mám doma lepšiu nahrávku,“ ospravedlňoval sa s úsmevom Thompson.

„Ani ja som si prelomenie zvukovej bariéry nevšimol,“ opísal udalosť Baumgartner. „Až na zemi som sa dozvedel, že sa to podarilo.“

Salzburg vítal Felixa, boli sme pri tom.

Pozrite si fotogalériu >>

Felix vtipkoval s KittingeromRakúsky dobrodruh bol jednoznačne najväčšou hviezdou konferencie, jeho odpovede však veľa nového nepriniesli. Priznal, že je z neustáleho opisovania štrnásťminútovej udalosti v jeho živote už trochu unavený. Občas sa snažil preniesť pozornosť novinárov aj na svojich kolegov.

SkryťVypnúť reklamu

„Felix, ukáž kto zlomil rekord,“ hecovali Felixa fotografovia, aby zapózoval pri vlastnej podobizni z papiera. „Hej Joe! Počuješ? Zháňajú ťa,“ s úsmevom zakričal Felix na Kittingera, ktorý obďaleč rozdával autogramy.

Z komunikácie oboch rekordmanov bolo zrejmé, ako si jeden druhého vážia. Roky spolupráce vytvorili z dvojice mužov zohraný tandem. Otázka, či spoločne oslávili aj Felixov rekord, ich ani najmenej nezaskočila.„Nepamätám si,“ zasmial sa Felix. A vy Joe? „Netuším, ja som bol s ním,“ vylepšil vtip Kittinger.

Dvojica skokanov dopodrobna vysvetľovala detaily svojich pádov zo stratosféry. Konferencia však mala predstaviť „kľúčové zistenia projektu pre potreby vesmírnej vedy a medicíny“.

Inžinier Baumgartnerovho skafandra Mike Todd pre SME potvrdil, že na analýzu zozbieraných dát potrebujú viac času.

SkryťVypnúť reklamu

On má teraz rekord. FOTO: SME - MICHAL MIRONOV

Inžinier Mike Todd: Potrebujeme viac časuMike Todd mal v projekte jednu z najdôležitejších úloh. Zodpovedal za Baumgartnerov skafander, padák a výstroj.

Zozbierali ste 50-tisíc dát o zoskoku. Čo vás na výsledkoch najviac prekvapilo?

Najviac nás zaujímali dáta okolo zvládnutia rotácie počas pádu. Nevedeli sme, ako rotáciu ovplyvní nadzvuková rýchlosť. Bola to absolútna hádanka, ani sme netušili ako to dopadne.

Aké maximálne preťaženie teda Felix zažil počas pádu?

Presné číslo zatiaľ neviem. (Nevedel ho ani Felixov konzultant Andy Walsh. pozn. redakcie) Stále analyzujeme dáta, ukladáme ich na časovú os a podobne. Potrebujeme minimálne ešte ďalší týždeň.

Čo zaujímavé ste ešte zistili?

Bolo veľmi zaujímavé sledovať Felixov pokus aj z psychologického hľadiska. Keď počas prvých testov otvoril dvere kapsule, bol šokovaný z tej výšky. Uvedomil si, že tak vysoko nemá nárok na chybu.

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj sa nedal tento pokus simulovať v laboratórnych podmienkach?

Nie. Uvedomte si že (Felix) rotoval v rýchlosti väčšej ako Mach 1. Neexistuje spôsob, ako to dosiahnuť na zemi. Skok bolo naozaj jediné riešenie, ako to zistiť. Chcem zdôrazniť, že Felix vykonal fantastickú robotu. Správne vyhodnotil riziká vo chvíli, keď sme mu nevedeli nijako pomôcť. Akonáhle vyskočil, na všetko ostal už sám.

Naozaj neutrpel pri skoku ani najmenší škrabanec?

Najväčšiu starosť sme mali o jeho oči. Báli sme sa, že mu preťaženie počas rotácie poškodí očné cievy. To bola prvá vec, ktorú sme po dopade skontrolovali. Hneď druhou boli jeho ruky, či na nich nemá omrzliny. V skutočnosti ich mal prekvapivo teplé.

Myslíte si, že z hľadiska vedy bude užitočné zopakovať podobný alebo dokonca vyšší zoskok?

SkryťVypnúť reklamu

Neviem, či niekto Felixov skok dokáže prekonať. Balóny tiež majú svoje limity, nad určitú výšku už nevyletia.

A s pomocou inej techniky?

Možné to je, ale to už potom technicky nebude voľný pád. Pri voľnom páde nesmiete mať žiadne dodatočné pomôcky. Ak by vás vyviezla raketa, neskákali by ste už pri nulovom preťažení. Netreba zabúdať ani na to, že vyššia rýchlosť by spôsobila prehriatie skafandra.

Čo Felixov krvný tlak a hladina adrenalínu počas skoku?

Úplne bez problémov. Počas rotácie mu tep mierne vyskočil, ale vzápätí sa vrátil do normálu. To je úžasné.

Michal Mironov

Kittinger: Felix bol lietajúce laboratóriumOsemdesiatštyriročný veterán si po rokoch opäť užíva popularitu. Aj on verí, že Felix neskákal iba pre rekord.

Vybral si vás ako operátora Felix osobne?

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku sme v tíme mali jasnú predstavu, že s ním počas zoskoku budem komunikovať ja. Vedel som presne ako sa cíti – veď som to sám zažil. Ale že by Felix doslova povedal – to je muž, ktorého chcem, to sa musíte spýtať jeho.

V čom sa líšili vaše skoky?

Ja som skákal s úplne inou technikou a len s niekoľkými filmovými kamerami. Veda odvtedy veľmi pokročila. Felix bol na rozdiel odo mňa doslova lietajúce laboratórium. Jeho zoskok bol oveľa lepšie zdokumentovaný a tým pádom aj využiteľný pre vedu.

Ako ste s Felixom konzultovali nebezpečnú rotáciu?

Strávili sme debatou o nej veľa času. Keď som počas svojho prvého skoku začal rotovať, takmer ma to zabilo. Stratil som vedomie, až pokým sa mi neotvoril padák. Ale existuje viacero fínt, ako pád ovplyvniť pomocou rúk či nôh. Felix to zvládol bravúrne. Kým ja som mal dovtedy len niečo cez tridsať zoskokov, on ich má koľko? Tisícšesťsto? Je to profesionál.

SkryťVypnúť reklamu

mir

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu