BRATISLAVA. Jednou z najväčších výziev u živých organizmov je správne načasovanie rozmnožovania.
V trópoch, kde je klíma relatívne stabilná a kde majú zvieratá dostatok potravy, sa živé organizmy môžu rozmnožovať prakticky v ktoromkoľvek ročnom období. V zemepisných pásmach ďalej od rovníka je však reprodukcia pre väčšinu rastlín a živočíchov možná iba krátko.
To sa teraz mení. V posledných desaťročiach sa začiatok reprodukcie u mnohých druhov vtákov posunul do skorších období.
Prebiehajúca zmena klímy pôsobí na vtáky nepriamo. Skôr kvitnú rastliny a skôr sa aj vyskytuje hmyz, ktorý sa týmito rastlinami živí. Ten zase predstavuje nenahraditeľný zdroj potravy pre samotné vtáky, ktoré sa následne snažia o čo najlepšie zladenie obdobia svojej reprodukcie s obdobím hojnosti potravy.
Nezladené sú len naoko
V spolupráci s tímom Dr. Valeru z Ústavu pre experimentálny výskum púštnych zón španielskej vedeckej akadémie sme študovali, ako môžu zmeny v čase hniezdenia vtákov ovplyvniť reprodukciu ich parazitov.
Zamerali sme sa na parazity u sťahovavej krakli belasej. Stále druhy vtákov ako vrabec domový produkujú väčšinu mláďat v období od apríla do júna.
Sťahovavé druhy vtákov však privádzajú najviac mláďat na svet až v júni a pre parazity, ktoré sa rozmnožujú a prežívajú v ich hniezdach, predstavujú predvídateľný a posledný významný zdroj potravy.
Dalo by sa preto očakávať, že parazity sa budú snažiť čo najlepšie zladiť s výskytom takýchto predvídateľných hostiteľov.
Jedným z najdôležitejších zistení však bolo zdanlivo nedokonalé zladenie parazitov s hostiteľom. Veľa parazitov sa totiž v dutinách hniezd liahlo ešte pred tým, ako došlo k vrcholu liahnutia vtáčích hostiteľov.
Takéto predčasné liahnutie parazitov môže smerovať k zníženiu rizika, že parazit na konci sezóny nenájde vhodného hostiteľa. Prípadne sa bude musieť o málo hostiteľov deliť s vyšším počtom parazitov.
Predčasné liahnutie parazitov pritom nemusí byť smrteľné, pretože tieto majú možnosť nájsť si náhradného hostiteľa spomedzi skôr hniezdiacich druhov vtákov.
Vtáky sú na tom horšie
Zásadným zistením, ktoré sme podporili aj experimentálne - vďaka premiestňovaniu parazitov medzi dutinami či kontrolou teplotných vplyvov inkubujúcich vtákov - bolo, že parazity sa dokonalejšie zladili s tými hostiteľmi, ktorí začínali s reprodukciou skôr.
To v konečnom dôsledku znamenalo zvýšené napadnutie mláďat parazitmi i zvýšené rodičovské úsilie pri ich výchove.
Naša štúdia v magazíne Oikos poukázala na to, že posun k čoraz skoršej reprodukcii vtákov predstavuje pre niektoré parazity neočakávanú evolučnú výhodu.
Súčasné trendy v klíme preto môžu aj nepriamo prostredníctvom parazitov prispievať k zhoršujúcemu sa stavu sťahovavých vtákov.
DOI: 10.1111/j.1600-0706.2012.20374.x
Autor pracuje na Ústave zoológie SAV.
Autor: Radovan Václav / SAV