BRATISLAVA. Volá sa S0-102. A môže pomôcť overiť Einsteinovu teóriu relativity či základné princípy, podľa ktorých čierna diera zakrivuje časopriestor vo svojom okolí.
Novoobjavená hviezda totiž krúži len neďaleko supermasívnej čiernej diery v strede našej galaxie. Obehne ju za jedenásť a pol roka.
Dve veľmi blízko
Pred objavom nového slnka vedci vedeli iba o jedinej hviezde, ktorá obehne supermasívnu čiernu dieru za relatívne krátky čas. Je to hviezda S0-2 a obeh jej trvá 16 rokov.
„Som veľmi spokojná, že sa nám podarilo nájsť dve hviezdy, ktoré obehnú okolo supermasívnej čiernej diery v našej galaxii za menej času ako je ľudský život," hovorí podľa Science Daily Andrea Ghezová, autorka štúdie v magazíne Science. „Väčšina študovaných hviezd obehne čiernu dieru za 60 rokov a viac," dodala.
Americká profesorka profesorkou fyziky a astronómie spolu so svojim tímom preštudovala tri tisícky hviezd, ktoré obiehajú čiernu dieru. Od roku 1995 zároveň podrobne študovala S0-2.
„Je to tanec S0-102 a S0-2, ktorý po prvýkrát naozaj odhalí geometriu priestoru a času v blízkosti čiernej diery," hovorí Ghezová a dodáva, že tieto merania nemôžu byť vykonané s jednou jedinou hviezdou.
Preskúmanie Einsteina
Čierne diery, z ktorých okolia neunikne ani svetlo, nemôžeme pozorovať priamo. Preto je veľmi dôležité, že sa našli hviezdy, ktoré sú dostatočne blízko. Práve tie vedcom naznačujú aktivitu blízkej singularity - čiernej diery.
Einsteinova Všeobecná teória relativity pritom predpovedá, že hmota deformuje časopriestor.
„Dnes je Einstein v každom iPhone, pretože GPS systém by bol nefunkčný bez jeho teórie," hovorí Leo Meyer, jeden z členov Ghezovej výskumného tímu. „My chceme zistiť, či by telefón fungoval aj v blízkosti čiernej diery. Novoobjavená hviezda nám umožňuje odpovedať na túto otázku."
S0-2, ktorá je pätnásťkrát jasnejšia než S0-102, bude najbližšie k čiernej diere v roku 2018. To je čas, keď naše pozorovania môžu prezradiť najviac.
Autor: Cyril Sadovský