SME

Dajte si pozor, smartfóny nie sú bezpečné

O bezpečnosť smartfónov sa stará len zlomok Slovákov, pričom môžu obsahovať viac osobných informácií ako bežné počítače.

Zo 14-tisíc testovaných aplikácií je nebezpečných vyše tisícka.Zo 14-tisíc testovaných aplikácií je nebezpečných vyše tisícka. (Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

HANNOVER, BRATISLAVA. Ak používate smartfón či tablet s operačným systémom Android a máte v ňom najrôznejšie aplikácie, vaše osobné údaje môžu byť ohrozené.

V tisícke aplikácií nechali programátori chyby, ktoré zľahčujú krádež vašich kontaktov, esemesiek, bankových dát či prihlasovacích údajov na sociálne siete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukázala to štúdia nemeckých výskumníkov, ktorí preverovali spolu vyše 13-tisíc aplikácií. Medzi nimi boli aj populárne programy, každý z nich si stiahlo 10 až 50 miliónov ľudí. Ich mená výskumníci zatiaľ nepovedali.

SkryťVypnúť reklamu

Bankové účty aj Facebook

Čo kradnú

  • platobné údaje z kreditných kariet American Express a Diners Club,
  • údaje z PayPal,
  • citlivé info o bankových aplikáciách, ktoré sú populárne aj na Slovensku,
  • prihlasovacie dáta na Facebook, Twitter či Google.

Výskumníci z univerzity v Marburgu tvrdia, že sa im z množstva Android aplikácií podarilo získať informácie o bankových účtoch, platobných službách PayPal, American Express či prihlasovacie údaje na sociálne siete a do e-mailovej schránky.

Vinu nesú z veľkej časti vývojári, ktorých chyby a podceňovanie bezpečnosti vedia útočníci využiť. Android zle naprogramované aplikácie sám neochráni.

Antivírusová firma Eset už dva roky zaznamenáva vzostup výskytu škodlivého kódu pre smartfóny. Najčastejšie ide o červy či vírusy pre systém Android. Podvodníkov na ňom priťahuje jeho masové rozšírenie.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý škodlivý softvér pre Android sa objavil predvlani, na prémiové čísla posielal esemesky. Peniaze inkasovali kyberkriminálnici.

Dnes podvodníkov zaujímajú bankové aplikácie a kradnutie webovej identity.

Bezpečnosť neriešime

Vírusy určené pôvodne pre počítače upravujú, aby vedeli napadnúť smartfóny a tablety.

Podvodníci totiž nasadli na vlnu popularity mobilných zariadení, ktoré ľudia používajú namiesto počítačov, pričom sa k nim správajú menej zodpovedne.

Aj keď ľudia majú podľa prieskumu antivírusovej spoločnosti AVG najväčší strach o krádež online identity, peňazí či prihlasovacích údajov na sociálne siete či do schránky, len každý ôsmy Slovák sa stará o bezpečnosť svojho tabletu či smartfónu.

Na počítačoch používa antivírus asi 60 percent opýtaných, väčšina sa podľa AVG nestará o jeho aktualizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Overené aplikácie

Predísť vybieleniu bankového účtu či krádeži identity dokážete aj sami – rozumným správaním.

Smartfón by sa nemal pripájať do neznámych, verejne prístupných Wi-Fi sietí. Útočníkom umožnia zachytiť komunikáciu zariadenia so serverom a v ohrození sú aj údaje posielané nezabezpečenými aplikáciami.

Nikdy neinštalujte aplikácie a hry získané mimo oficiálnych obchodov, ako sú Google Play, Apple App Store či Windows Marketplace. Na web totiž podvodníci dávajú aj pôvodne platené hry a programy, no „obohatia“ ich o škodlivý kód.

Pre mobilné zariadenia sú dostupné antivírusy od renomovaných spoločností. Tie dokážu smartfón a tablet ochrániť nielen pred vírusmi, ale aj pred krádežou osobných údajov. Prípadne dokážu páchateľa aj vystopovať.

SkryťVypnúť reklamu

esetscr.jpg

Antivírusy pre smartfóny

avg.pngAVG AntiVirus

V základnej, voľne dostupnej verzii kontroluje súbory a aplikácie. Webové stránky skontroluje ešte pred ich načítaním.

Ochraňuje kontakty, blokuje podozrivé SMS správy a zabraňuje ich automatickému posielaniu. V prípade odcudzenia dokáže na diaľku zistiť presnú polohu pomocou GPS signálu, vymazať údaje, zablokovať ho alebo spustiť hlasný tón.

Platená verzia umožňuje zálohovanie aplikácií a blokovanie ich spustenia. Pri krádeži telefónu zlodej nebude môcť spustiť bankovú aplikáciu alebo webový prehliadač.

Cena: základná verzia grátis, Pro verzia za 7,50 eura

eset.pngESET Mobile Security

Slovenský Eset má len platenú verziu, ktorú môžete mesiac skúšať zadarmo.

Okrem nepretržitého skenovania všetkých súborov a procesov obsahuje ochranu pred odosielaním a prijímaním nevyžiadaných SMS správ či blokuje hovory v závislosti od rodičovskej kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

Nájdenie ukradnutého telefónu, jeho vymazanie a zablokovanie je samozrejmé. Keď zlodej vloží do mobilu alebo tabletu neznámu SIM kartu, aplikácia odošle informácie s telefónnym číslom a IMEI karty na dopredu určený kontakt, čím pomôže zistiť identitu páchateľa.

Cena: 30 dní zadarmo, ročne stojí 7,59 eura

norton.pngNorton Mobile Security

V základnej verzii kontroluje súbory, aplikácie a prehliadané weby. Chráni zoznam kontaktov či odosielanie SMS správ.

Pri krádeži zvláda zablokovanie zariadenia na diaľku, zároveň ochráni citlivé dáta pred ich odcudzením.

Zablokovanie telefónu a odoslanie dát pri vybratí SIM karty je samozrejmosť, pri zariadeniach s prednou kamerou navyše odosiela fotografie na zabezpečené úložisko Nortonu, čím pomôže identifikovať zlodeja. Výrobca deklaruje minimálny dosah na rýchlosť smartfónu či spotrebu batérie.

Cena: základná verzia zadarmo, ročná licencia stojí asi 23 eur

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu