SME

Poďte si zalietať na tabletoch, testovali sme simulátory

Trojica simulátorov z vás spraví leteckých kapitánov. Do oblakov sa pozriete v malej Cesne, obrovskom Boeingu či počas pristávania s raketoplánom.

Infinite Flight a detailné zobrazenie lietadiel.Infinite Flight a detailné zobrazenie lietadiel.

Letecké simulátory sú roky spájané s počítačmi, kde sa snažia hráčovi priniesť čo najrealistickejší pocit z ovládania bojových a veľkých dopravných lietadiel.

Lietanie na tabletoch je rozdielne, zamerané na víkendových hráčov. Hľadajú kompromis, ktorý im prinesie radosť z lietania, a zároveň sa bude jednoducho ovládať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

X-Plane

info

Dopravné lietadlá

  • Boeing 737, 757, 747, 777 a 787
  • Airbus A320, A380
  • McDonnell Douglas MD-80
  • Concorde

appstore.png

gplay.png

Odľahčená verzia simulátora z PC platformy je aj na tabletoch stále komplexným simulátorom pre milovníkov lietania.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa na hre prejavuje jej vek v podobe priemernej grafiky a absentujúcej podpory pre Retina displej nového iPadu, pocit z lietania je veľmi dobrý.

Hra obsahuje niekoľko desiatok lietadiel a vrtuľníkov, civilných i vojenských.

V Android verzii sa väčšina z nich dokupuje, iOS verzia je bohatšia, s možnosťou rozšírenia o misie s raketoplánom. Pre bojové lietadlá nie sú prítomné žiadne misie.

Po vzlietnutí sa začnú objavovať nepriatelia s jednoduchým cieľom zneškodniť vás.

xplane_1.jpg

Kokpity lietadiel sú spracované v jednoduchšom 2D prostredí a majú dva univerzálne vzhľady – jeden pre staršie a jeden pre nové lietadlá. Umožňujú ovládať základné funkcie lietadla, ako je ťah motorov, výškové kormidlo, klapky či smerovku.

Moderný glass kokpit je spracovaný veľmi zaujímavo a s jeho pomocou sa dá v iPad verzii pristáť aj za veľmi zlej viditeľnosti. Autori do Android verzie nezapracovali zobrazenie prístrojov s výhľadom.

SkryťVypnúť reklamu

Pocit z lietania je dobrý, pohybové ovládanie reaguje v závislosti od použitého lietadla. Veľký dopravný Boeing 747 alebo Airbus A380 treba ovládať s rozvahou.

Divoké natáčanie tabletom tu nepomáha, potrebný je jemný a precízny pohyb. Po získaní potrebných skúseností si môžete let znepríjemniť zlým počasím, turbulenciami alebo slabou viditeľnosťou. K dispozícii je možnosť náhodnej poruchy motorov, prístrojov či podvozku.

Lietať je možné len v presne vymedzenom priestore, ktorý kopíruje skutočné miesta na svete. V Rakúsku vás čakajú Alpy, v San Franciscu nájdete slávny Golden Gate a v New Yorku stovky mrakodrapov. Preletieť z jedného konca mapy na druhý trvá dopravnému lietadlu približne 20 minút.

xplane_2.jpg

Infinite Flight

info

Dopravné lietadlá

  • Boeing 737, 747 a 787
  • Airbus A321, A330, A340 a A380
  • Bombardier CRJ-200
  • Embraer ERJ-170, 175, 190 a 195

appstore.png

SkryťVypnúť reklamu

wphone.png

Toto je nový simulátor, zameraný na dopravné lietadlá. Obsahuje síce niekoľko vojenských lietadiel, ani pri nich ale nie sú dostupné žiadne misie.

Výnimkou je starý Spitfire Mk VIII s akrobatickými kúskami či dopravný Boeing 747, pri ktorom je potrebné čo najjemnejšie pristáť.

Grafické spracovanie je na vysokej úrovni, s podporou Retina displeju pri novom iPade. Lietadlá sú detailné, pri mnohých z nich je animované zaťahovanie podvozku, vysunutie klapiek a dokonca aj aktivácia spätného ťahu motorov.

Krajina je zobrazená detailne, chýbajú tu ale 3D modely budov a letísk. Z väčšej výšky vidno opakujúce sa textúry miest. Lietať možno len vo vymedzenom priestore Kalifornie s desiatkami skutočných letísk.

if_1.jpg

Hra umožňuje dokupovanie lietadiel, ktoré výrobca priebežne dopĺňa. Kvalita spracovania modelov je veľmi dobrá, detailný 3D kokpit sa nachádza len pri niektorých z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Základne dostupné lietadlá majú farby len jedného dopravcu, dokupované typy ich majú niekoľko. Lietať môžete s Lufthansou, KLM alebo aj poľským LOT.

Pocit z lietania je subjektívne lepší v porovnaní s X-Plane. Ostrejšie manévrovanie sa tu prejavuje realistickejšie a stratiť kontrolu nad lietadlom nie je až také zložité. Počiatočné stúpanie doplnené o ostré zatočenie znamená problém a dostať lietadlo pod kontrolu vyžaduje skúseného virtuálneho pilota.

if_2.jpg

F-Sim Space Shuttle

Aj pristávanie s raketoplánom môže byť zábavné. F-Sim Shuttle na to ide s peknou a detailnou grafikou, podporou Retina displeja a motivačným systémom hodnotenia.

Nájdete tu len jeden raketoplán a dve miesta na pristátie – JFK Space Center na Floride a Edwards AFB v Kalifornii.

Grafické spracovanie je na podobne vysokej úrovni ako pri Infinite Flight. Raketoplán je prepracovaný do najmenších detailov, podobne je na tom aj pristávacia plocha.

SkryťVypnúť reklamu

Krajina je plochá, z malej výšky viditeľne rozmazaná. Vo virtuálnej kabíne je možné sa voľne rozhliadať. Je detailná, s množstvom prístrojov, ktoré sú ale statické a nemenia sa počas celej doby pristávania.

fsim_1.jpg

Hra umožňuje plne manuálne ovládanie alebo uľahčené, pri ktorom sa o väčšinu vecí stará druhý pilot. Pristávanie si môžete znepríjemniť silným vetrom, turbulenciami alebo jedným z niekoľkých technických problémov. Aj napriek jednoduchému konceptu je hra návyková.

Každé pristátie je ohodnotené bodmi a svoju zručnosť si môžete s ostatnými hráčmi porovnať v oficiálnom rebríčku.

fsim_2.jpg

appstore.png gplay.png

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


15
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 39
SkryťZatvoriť reklamu