Letecké simulátory sú roky spájané s počítačmi, kde sa snažia hráčovi priniesť čo najrealistickejší pocit z ovládania bojových a veľkých dopravných lietadiel.
Lietanie na tabletoch je rozdielne, zamerané na víkendových hráčov. Hľadajú kompromis, ktorý im prinesie radosť z lietania, a zároveň sa bude jednoducho ovládať.
X-Plane
Dopravné lietadlá
- Boeing 737, 757, 747, 777 a 787
- Airbus A320, A380
- McDonnell Douglas MD-80
- Concorde
Odľahčená verzia simulátora z PC platformy je aj na tabletoch stále komplexným simulátorom pre milovníkov lietania.
Aj keď sa na hre prejavuje jej vek v podobe priemernej grafiky a absentujúcej podpory pre Retina displej nového iPadu, pocit z lietania je veľmi dobrý.
Hra obsahuje niekoľko desiatok lietadiel a vrtuľníkov, civilných i vojenských.
V Android verzii sa väčšina z nich dokupuje, iOS verzia je bohatšia, s možnosťou rozšírenia o misie s raketoplánom. Pre bojové lietadlá nie sú prítomné žiadne misie.
Po vzlietnutí sa začnú objavovať nepriatelia s jednoduchým cieľom zneškodniť vás.
Kokpity lietadiel sú spracované v jednoduchšom 2D prostredí a majú dva univerzálne vzhľady – jeden pre staršie a jeden pre nové lietadlá. Umožňujú ovládať základné funkcie lietadla, ako je ťah motorov, výškové kormidlo, klapky či smerovku.
Moderný glass kokpit je spracovaný veľmi zaujímavo a s jeho pomocou sa dá v iPad verzii pristáť aj za veľmi zlej viditeľnosti. Autori do Android verzie nezapracovali zobrazenie prístrojov s výhľadom.
Pocit z lietania je dobrý, pohybové ovládanie reaguje v závislosti od použitého lietadla. Veľký dopravný Boeing 747 alebo Airbus A380 treba ovládať s rozvahou.
Divoké natáčanie tabletom tu nepomáha, potrebný je jemný a precízny pohyb. Po získaní potrebných skúseností si môžete let znepríjemniť zlým počasím, turbulenciami alebo slabou viditeľnosťou. K dispozícii je možnosť náhodnej poruchy motorov, prístrojov či podvozku.
Lietať je možné len v presne vymedzenom priestore, ktorý kopíruje skutočné miesta na svete. V Rakúsku vás čakajú Alpy, v San Franciscu nájdete slávny Golden Gate a v New Yorku stovky mrakodrapov. Preletieť z jedného konca mapy na druhý trvá dopravnému lietadlu približne 20 minút.
Infinite Flight
Dopravné lietadlá
- Boeing 737, 747 a 787
- Airbus A321, A330, A340 a A380
- Bombardier CRJ-200
- Embraer ERJ-170, 175, 190 a 195
Toto je nový simulátor, zameraný na dopravné lietadlá. Obsahuje síce niekoľko vojenských lietadiel, ani pri nich ale nie sú dostupné žiadne misie.
Výnimkou je starý Spitfire Mk VIII s akrobatickými kúskami či dopravný Boeing 747, pri ktorom je potrebné čo najjemnejšie pristáť.
Grafické spracovanie je na vysokej úrovni, s podporou Retina displeju pri novom iPade. Lietadlá sú detailné, pri mnohých z nich je animované zaťahovanie podvozku, vysunutie klapiek a dokonca aj aktivácia spätného ťahu motorov.
Krajina je zobrazená detailne, chýbajú tu ale 3D modely budov a letísk. Z väčšej výšky vidno opakujúce sa textúry miest. Lietať možno len vo vymedzenom priestore Kalifornie s desiatkami skutočných letísk.
Hra umožňuje dokupovanie lietadiel, ktoré výrobca priebežne dopĺňa. Kvalita spracovania modelov je veľmi dobrá, detailný 3D kokpit sa nachádza len pri niektorých z nich.
Základne dostupné lietadlá majú farby len jedného dopravcu, dokupované typy ich majú niekoľko. Lietať môžete s Lufthansou, KLM alebo aj poľským LOT.
Pocit z lietania je subjektívne lepší v porovnaní s X-Plane. Ostrejšie manévrovanie sa tu prejavuje realistickejšie a stratiť kontrolu nad lietadlom nie je až také zložité. Počiatočné stúpanie doplnené o ostré zatočenie znamená problém a dostať lietadlo pod kontrolu vyžaduje skúseného virtuálneho pilota.
F-Sim Space Shuttle
Aj pristávanie s raketoplánom môže byť zábavné. F-Sim Shuttle na to ide s peknou a detailnou grafikou, podporou Retina displeja a motivačným systémom hodnotenia.
Nájdete tu len jeden raketoplán a dve miesta na pristátie – JFK Space Center na Floride a Edwards AFB v Kalifornii.
Grafické spracovanie je na podobne vysokej úrovni ako pri Infinite Flight. Raketoplán je prepracovaný do najmenších detailov, podobne je na tom aj pristávacia plocha.
Krajina je plochá, z malej výšky viditeľne rozmazaná. Vo virtuálnej kabíne je možné sa voľne rozhliadať. Je detailná, s množstvom prístrojov, ktoré sú ale statické a nemenia sa počas celej doby pristávania.
Hra umožňuje plne manuálne ovládanie alebo uľahčené, pri ktorom sa o väčšinu vecí stará druhý pilot. Pristávanie si môžete znepríjemniť silným vetrom, turbulenciami alebo jedným z niekoľkých technických problémov. Aj napriek jednoduchému konceptu je hra návyková.
Každé pristátie je ohodnotené bodmi a svoju zručnosť si môžete s ostatnými hráčmi porovnať v oficiálnom rebríčku.