SME

V obrazoch: Nahliadnite do dátových centier Google

Všetko je farebné a na svojom mieste ako v kozmickej lodi. Google odhalil zákulisie svojich dátových centier v Severnej Karolíne, Fínsku a Belgicku.

bw820.jpg

Chladiace rozvody dátového centra v Douglas County, Ga. Farebné odlíšenie pomáha pri prehliadke a servisných zásahoch. Serverové farmy tak môžu pracovať aj v prípade poruchy chladenia bez vážnejších výpadkov. (AP Photo/Google, Connie Zhou)

bw820.jpg

Mike Barham vymieňa základnú dosku servera. Pomáha mu v tom diagnostický softvér a systém notifikácií, ktoré mu pomôžu pri hľadaní chybného komponentu. Opravy sú uprednostňované pred výmenou. A ak náhodou čosi doslúžilo, pracovníci roztriedia nefunkčné prvky podľa materiálov a odošlú ich na recykláciu. (Google)

bw820.jpg

Dátové centrum v Dalles, Oregon. Diagnostika, čistenie a výmena opotrebovaných komponentov sú pri veľkom počte serverov na dennom poriadku. (AP Photo/Google, Connie Zhou)

bw820.jpg

Zozbierané údaje chráni Google fyzickou likvidáciou. Hydraulikou perforuje pevné disky pred následnou recykláciou. Vysoké kapacity sú pre energetickú účinnosť kľúčové. (Google)

bw820.jpg

Nielen potrubia, ale aj káble sú pestrofarebné. Každý z odtieňov má spoje špecifické poslanie. Pomáha to pri tímovej práci. "Podaj mi ten modrý" znie jednoduchšie ako čokoľvek iné. (Google)

bw820.jpg

Dátové centrum vo fínskej Hamine. Google po rokoch sprístupnil verejnosti fotografie svojich serverových fariem. Zatiaľ ich má osem a buduje ďalšie v Hongkongu, na Taiwane, v Singapúre a Čile. (AP Photo/Google, Connie Zhou)

bw820.jpg

Plastové bariéry zefektívňujú prúdenie vzduchu pri chladení. Možno nimi riadiť tok teplého a chladného vzduchu bez komplikovaných rozvodov.(Google)

bw820.jpg

V každom oddieli sú štyri sieťové prepínače, ku ktorým sú pripojené káble odlišnej farby. Ak časť komunikácie zlyhá, chybný komponent možno okamžite identifikovať. (Google)

bw820.jpg

Optické rozvody sú natoľko rýchle, že prenesú viac ako 200 000-násobne viac dát ako priemerná internetová prípojka domácnosti. Rýchlosť prepojení pri množstve serverov je rozhodujúca. (Google)

bw820.jpg

Jon Rogers otvára podlahu, aby pod ňou skontroloval rozvody. Dômyselná infraštruktúra dátových centier je úžasná. Po celé roky nevyžadujú odstávku a pracujú nepretržite ako dobre vyladený stroj. (Google)

bw820.jpg

Pohľad do dátového centra v Iove. Google využíva svoju vlastnú konštrukciu serverov, aby dosiahol nielen energetickú úsporu, ale aj spoľahlivosť a komfortný servis. Využíva pri tom mnohé komponenty z vlastného vývoja. (AP Photo/Google, Connie Zhou)

bw820.jpg

Operátor dohliada na serverovú farmu. Z jediného miesta odosiela technikov k opravám a autorizuje ich úkony. V dátovom centre pracuje približne 100 ľudí. (Google)

bw820.jpg

Nie všetky dáta sú na diskoch. Google používa na zálohovanie dát automatické páskové knižnice. Robot spoznáva pásky podľa ich čiarových kódov. (Google)

bw820.jpg

Pohľad na zadnú časť serverov odhaľuje tunel, cez ktorý sa odvádza horúci vzduch pre jeho energetické zhodnotenie. Netradičné zelené svetlo vytvárajú stavové LEDky serverov. (Google)

bw820.jpg

Patrick Davillier robí vizuálnu kontrolu vodného chladiaceho okruhu, ktorý je umiestnený pod podlahou. Chladiace okruhy sú pre servery kľúčové, a tak sú pod nepretržitým dohľadom. Google pre tento účel používa úžitkovú vodu. (Google)

bw820.jpg

Servery, ktoré si navrhol Google, pracujú s vysokou efektívnosťou. Majú špeciálne napájacie zdroje, s ktorými možno ročnú spotrebu každého servera stlačiť pod hranicu 500 kWh. (Google)

bw820.jpg

Serverovne vyžadujú mnoho priestoru a únosnú konštrukciu budov. Vo fínskej Hamine využil Google starú papiereň, ktorú po renovácii pretkal miliónmi kilometrov infraštruktúr. (Google)

bw820.jpg

Práca v dátovom centre niekedy pripomína veľkosklad. Presúvate sa z miesta na miesto, šplháte do najvyšších políc a hľadáte škatuľu, v ktorej je potrebné uskutočniť zásah. (Google)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


15
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu