SME

Hackeri dokážu napadnúť srdce

Pacient s kardiostimulátorom môže byť obeťou kyberútoku. Dôvodom je zlá ochrana výrobcov.

Zdravotné pomôcky nie sú pred útočníkmi dostatočne bezpečné.Zdravotné pomôcky nie sú pred útočníkmi dostatočne bezpečné. (Zdroj: Ilustračné - Fotolia)

Kyberútočníci by mohli napadnúť zariadenia v tele pacientov. Mohli by prípadne aj zabiť.

BRATISLAVA, MELBOURNE. Keď sa americký generál vo vedecko-fantastickom filme Jadro pýta tímu lekárov na možnú príčinu smrti desiatok ľudí, ktorých spájal voperovaný kardiostimulátor, vedci nahlas uvažovali aj o teroristickom útoku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa pred deviatimi rokmi stalo vo filme, môže byť dnes skutočnosťou.

Mierne skúsený programátor dokáže cez notebook vypnúť či preprogramovať kardiostimulátory, ktoré sa starajú o správny rytmus srdca.

SkryťVypnúť reklamu

„Pozeráme sa na chybu, ktorou možno spáchať masovú vraždu,“ varoval programátor Barnaby Jack, ktorý chybu odhalil.

Šifrovanie nepoužívajú

info

Útok na srdce

  • Hacker dokáže nabúrať kardiostimulátory v okruhu 15 metrov od notebooku,
  • umožňuje to chyba výrobcov niektorých pacemakerov,
  • hacker môže kardiostimulátor preprogramovať či získať citlivé údaje.

Moderné kardiostimulátory obsluhujú lekári bezdrôtovo, vďaka čomu ich môžu hackeri ľahko napadnúť.

Softvér, ktorý Jack pri svojom výskume naprogramoval, dokáže vyčítať z medicínskych zariadení údaje, ktorými ich možno ovládnuť.

Voperovanému defibrilátoru preto možno napríklad prikázať, aby do tela vyslal smrteľný 830-voltový impulz, čo zodpovedá sile elektrického lapača hmyzu, píše austrálsky web CIO.

I keď tieto zariadenia dokážu bezdrôtovú komunikáciu šifrovať, podľa Jacka ich výrobcovia funkciu vypli. Navyše, mnohé kardiostimulátory v sebe majú uložené aj citlivé údaje o pacientovi, ktoré dokáže hacker získať.

SkryťVypnúť reklamu

Z hacknutého softvéru získal Jack aj údaje, vďaka ktorým sa dá pripojiť na riadiaci server zdravotníckych pomôcok. Na ne sa dá nahrať upravený kód, ktorý sa môže medzi kardiostimulátormi ďalej šíriť ako počítačový vírus.

„Ani jeden z alarmujúcich scenárov, ktoré predostrel Barnaby Jack, nie je neuskutočniteľný,“ reagoval pre SME výskumník softvérovej spoločnosti Eset David Harley. Päť rokov viedol Centrum na hodnotenie bezpečnostných hrozieb britskej Národnej zdravotníckej služby. Zistenia hackera považuje za zaujímavé, no nie úplne nové.

Vlani totiž Jay Radcliff, ktorý trpí cukrovkou, dokázal na diaľku ovplyvniť správanie inzulínovej pumpy.

Už v roku 2008 vedci zistili, že bezdrôtový kardiostimulátor možno hacknúť, operácie si však vtedy vyžadovali veľké investície. Náklady na vtedajší experiment podľa New York Times dosiahli asi 30-tisíc dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Môžu byť aj na Slovensku

Mená výrobcov ohrozených zdravotníckych pomôcok hacker nepovedal, najskôr ich na chybu sám upozornil. „Chcem zvýšiť povedomie o možných škodlivých útokoch a povzbudiť výrobcov, aby preverovali bezpečnosť,“ vysvetlil Jack.

Má ísť o zariadenia, ktoré pracujú na frekvenciách v pásme štyristo megahertzov. Tie vyčlenilo pre voperované zdravotnícke pomôcky aj Slovensko.

„Keďže mená výrobcov týchto zariadení neboli zverejnené, je veľmi ťažké povedať, či sa mohli použiť na Slovensku,“ reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Oslovení kardiológovia správu oficiálne komentovať nechceli bez toho, aby videli písomné výsledky Jacka. Sú to však otázky na výrobcov, zhodli sa.

Takéto stanovisko poskytlo aj ministerstvo zdravotníctva. „Za bezpečnosť zodpovedná ich výrobca, no je samozrejmosťou, že ich bezpečnosť je pre štát veľmi dôležitá,“ dodala Čižmáriková.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2008 malo kardiostimulátor či defibrilátor voperovaných asi 12-tisíc Slovákov, odvtedy sa ich štatistika nevedie.

ico

Hackli aj pumpu na inzulín

Výrobcovia pomôcok by podľa analýzy amerického Kongresu mali reagovať na nové hrozby.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Stimulátory srdcového rytmu nie sú prvou zdravotníckou pomôckou, na ktorej zlú bezpečnosť upozornili programátori.

Už vlani publikovali Jay Radcliffe a Barnaby Jack správu, že ovplyvnili správanie inzulínovej pumpy. Radcliffe, ktorý je sám cukrovkár, sa dokázal do softvéru pumpy nabúrať vďaka verejným dátam, ale aj pre chybu výrobcu.

Americká firma Medtronic prisľúbila, že chybu opraví v ďalšej generácii púmp. Výmena pomôcok za bezpečnejšie by totiž bola veľmi nákladná.

O riziko hacknutia bezdrôtových pomôcok sa už zaujíma aj americký Kongres. Jeho analýza potvrdila, že moderné pomôcky môžu čeliť kyberútoku.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvu zdravotníctva preto odporúča, aby sa nové zariadenia testovali aj na takéto možnosti.

Adam Valček

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


15
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu