Inteligentné telefóny poriadne skomplikovali život výrobcom fotoaparátov. Nikon i Samsung teraz odpovedajú skvelými novinkami. Jednu z nich sme vyskúšali.
BRATISLAVA. Na prvý pohľad sa od bežných kompaktných fotoaparátov nijako nelíšia.
No malý čip umiestnený v tele zariadenia umožní prepínanie medzi fotením, používaním aplikácií alebo hraním hier.
Z fotoaparátu sa tak stáva zábavnejšie a aj užitočnejšie zariadenie. Nikon Coolpix S800c sme podrobili redakčnému testu.
Fotografuje lepšie
Predstavenie
Nikon Coolpix S800c:
- 16 Mpx snímač typu CMOS
- Rozsah priblíženia 25-250 mm
- 3,5 palcový dotykový OLED displej
- Wi-Fi, Bluetooth a GPS
- Záznam Full HD videa
- Android 2.3
- Cena: 379 eur
Najdôležitejšia výhoda kompaktných fotoaparátov oproti smartfónom je samozrejme fotenie.
S rozlíšením 16 megapixelov, optickou stabilizáciou obrazu a možnosťou 10-násobného priblíženia je ďaleko pred smartfónmi.
Tie až na pár výnimiek strácajú kvalitu aj pre rozmerovo malé snímače s vyššou produkciou šumu.
Fotografie majú priemerný stupeň detailu a presnú reprodukciu farieb. Pri fotení v horších svetelných podmienkach sa šum začína objavovať pri hodnote ISO vyššej ako 400.
Do počítača cez wifi
Pre fotografa amatéra je výsledok veľmi dobrý, náročnejší používateľ pravdepodobne siahne po inom modeli z ponuky Nikonu.
Novinkou je možnosť pripojiť fotoaparát k bezdrôtovej sieti. Vďaka tomu sa dajú fotografie jednoducho preniesť do počítača.
Obrázky sa potom automaticky objavia v počítači či na tablete bez toho, aby ste museli použiť prepojovací kábel či kopírovať fotky z SD karty.
Zahrajte sa
Nikon sa za výkon svojho fotoaparátu hanbiť nemusí. V testoch je porovnateľný so smartfónmi typu HTC Evo 3D alebo Google Nexus S, za najvýkonnejšími modelmi na trhu viditeľne zaostáva.
S výkonným jednojadrovým procesorom, polgigabajtom operačnej pamäte a grafickým čipom možno používať väčšinu aplikácií a hier vrátane hitu Angry Birds.
Jediným výraznejším limitom je staršia verzia operačného systému Android. Aktualizácia na novšiu verziu zatiaľ oznámená nebola.
Fotoaparát má integrovanú vnútornú pamäť s kapacitou 1,7 gigabajtu, 680 megabajtov je určených pre aplikácie a hry. Rozšírenie je možné pomocou pamäťovej karty typu SD.
Trochu pomalý
Ako kompaktný fotoaparát do vrecka je nový Nikon riešením vhodným pre fotografa amatéra.
Rozšírené možnosti v podobe Android aplikácií a hier sú zábavné a uľahčujú prácu s fotografiami a ich posielanie na sociálne siete je otázkou sekúnd.
Daňou za to je vysoká cena blížiaca sa k hranici 400 eur. Za tú cenu má Nikon v ponuke výrazne lepšie fotoaparáty.
Pri používaní sme zaznamenali problémy s rýchlosťou reakcií zariadenia. Fotografie síce možno robiť okamžite po zapnutí, počas prvých sekúnd však chýbajú akékoľvek možnosti nastavenia.
Súvisí to so štartom systému, ktorý si po pár sekundách fotenia berie oddychový čas a až po ňom sprístupní všetky funkcie. Toto sa našťastie deje len pri zapnutí z úplne vypnutého stavu.
Kompatibilita aplikácií a hier je v Nikone dobrá, naraziť sa však dá na niekoľko problémov.
Napríklad fotografická sociálna sieť Instagram tu nefunguje a aplikácia Facebooku nedovoľuje využiť vlastnosti fotoaparátu.