BRATISLAVA. Ak vôbec existujú, obiehajú okolo svojich materských planét.
Dnes o vzdialených exomesiacoch nevieme, no astronómovia predpokladajú, že podobne ako v prípade našej slnečnej sústavy krúžia aj okolo ďalekých hviezd. Práve tieto vzdialené telesá by mohli byť ďalšími kandidátmi na fotografie ďalekých svetov.
Niektorí vedci sa totiž domnievajú, že javy vyvolané ich materskými planétami môžu dať astronómom dobrú príležitosť, aby takéto mesiace vzdialené svetelné roky dokázali priamo pozorovať.
Slapové javy
Hviezdy sú oveľa jasnejšie ako planéty. Preto dodnes poznáme len veľmi málo exo?planét, ktoré sa nám podarilo odfotografovať.
Paradoxne, s mesiacmi by to mohlo byť o čosi jednoduchšie. Dôvodom je práve pôsobenie planét, ktoré zahrejú vnútro svojich mesiacov. Podobne ako v prípade Jupiterovho kozmického sprievodcu Io tak astronómovia tieto telesá „uvidia“ vďaka ich vnútornej aktivite a vulkanizmu.
„To nám umožní priamo nasnímať mesiace v planetárnych systémoch,“ vysvetľuje pre New Scientist astronóm a spoluautor pripravovanej štúdie Edwin Turner.
Príjemných 27
Vedci už vyrátali, že vďaka tejto technike by súčasné teleskopy na zemi aj v kozme dokázali odhaliť exomesiace s povrchovou teplotou okolo 700 stupňov.
No plánovaný nástupca Hubblovho teleskopu, Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba nájde aj tie, na ktorých panuje oveľa príjemnejších 27 stupňov.