BRATISLAVA. Modul Dragon priletí k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS a „zaparkuje“.
Počká, kým sa poň načiahne robotické rameno, cez ktoré ho veliteľka stanice Sunita Williamsová a Japonec Akihiko Hošide k stanici pripoja. Na stanicu tak priletí prvá komerčná zásielka od kozmického súkromníka.
Raketoplány sú drahé
Takto bola naplánovaná akcia zo stredy rána. Prvú riadnu zásielku mal do vesmíru priniesť modul Dragon spoločnosti SpaceX. Tú si vybral americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) na zásobovanie ISS. Po ukončení projektov raketoplánov, ktoré boli veľmi drahé, sa úrad obrátil na súkromníkov a voľba padla aj na firmu Elona Muska.
Aktuálna misia je však iba začiatok. SpaceX podpísala kontrakt na dvanásť letov, za ktoré od NASA dostane viac než jeden a pol miliardy dolárov. Američanom sa to stále oplatí, len jedna misia raketoplánu mohla vyjsť až na dve miliardy dolárov.
Nosná raketa Falcon 9 vyniesla Dragon do vesmíru v noci z nedele na pondelok. Už na začiatku sa objavili menšie problémy, keď sa krátko po štarte pokazil jeden z deviatich motorov.
Nabudúce aj s ľuďmi
Cestu modulu na orbitu to neohrozilo. „Falcon 9 je naprojektovaný tak, aby zvládol výpadok jedného z motorov a dokončil misiu,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Pripomenula, že aj pri niektorých úspešných misiách Apolla sa objavili podobné problémy.
SpaceX zatiaľ do vesmíru poslal len modul bez posádky, no čoskoro chce na stanicu dopraviť aj astronautov. Po vyradení raketoplánov sa totiž Američania musia spoliehať na ruské rakety Sojuz.