SME

Za AIDS možno môžu aj baktérie a kvasinky

Nová hypotéza naznačuje, že v prípade HIV/AIDS by sa mohol tradičný prístup mýliť. Dôležitú úlohu by v procese mohli zohrávať baktérie.

Mýlili sa naše staré poznatky o šírení a fungovaní HIV/AIDS?Mýlili sa naše staré poznatky o šírení a fungovaní HIV/AIDS? (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - WIKIMEDIA)

Napriek úspechom v diagnostike a terapii AIDS, je u tohto ochorenia veľa nezodpovedaných otázok. Bez odpovedí na tieto otázky nie je možné očakávať úspešnejšiu liečbu pacientov.

Silným argumentum pre toto tvrdenie je fakt, že zatiaľ nie je možné zastaviť celosvetové šírenie AIDS, najmä v Afrike a Ázii.

Všeobecne sa akceptuje, že retrovírus HIV (pôvodne HTLVIII – ľudský T-bunkový leukemický vírus) je jediný etiologický agens zodpovedný za AIDS a bol prenesený na ľudí z opíc v Afrike cestou náhodných kontaktov, pred približne 35 až 50 rokmi.

V prírode však nie je evidencia o prenose retrovírusov medzi rozdielnými druhmi. Je teda HIV jedinou výnimkou v prírode?

HIV a baktérie?

I keď toto tvrdenie nie je dostatočne odôvodnené a dokázané, je odborníkmi všeobecne akceptované. Jestvujú však výnimky ako Duesberg, Rasnick či Crowe, ktorí tvoria opozíciu voči prístupu HIV=AIDS.

Viacerí z týchto oponentov však prezentujú inú dogmu – vírus HIV podľa nich vôbec neexistuje alebo ak aj áno, je to neškodný element, ktorý nie je zodpovedný za AIDS. Kde je teda pravda?

Táto situácia nás vyzýva k tomu, aby sme bojovali proti AIDS oveľa komplexnejšie a prekonali všetky dogmy a tabu, ktorými je obklopené toto ochorenie. A naviac, je veľmi potrebné akceptovať aj iné faktory, nielen HIV, ktoré sa môžu podieľať na tomto ochorení.

Jedným z týchto faktorov môžu byť baktérie a kvasinky nášho intestinálneho traktu. Všeobecne nevieme príliš veľa o tomto druhom kráľovstve v našom tele, ktoré reprezentuje 1014 živých organizmov.

V súčasnosti však pribúda evidencií, že črevný trakt (GIT), a nie krvný systém sú hlavným miestom HIV infekcie a straty CD4+T buniek. HIV bol totiž detekovaný aj v kryptoch hrubého čreva a v lamina propria. Keďže tieto bunky sú v susedstve s črevnými baktériami, objavuje sa myšlienka, že baktérie môžu participovať v patogenéze AIDS.

Od kráv k HIV

My sme začali so štúdiom úlohy baktérií u nadorového ochorenia pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Vtedy sme pracovali na diagnostike leukózy u hovädzieho dobytka, ktoré je indukované retrovírusom BLV (Bovine Leukemia Virus), patriacim do skupiny RNA nádorových vírusov, podobne ako HIV.

Sledujúc situáciu v stajniach s BLV infikovanými kravami, som sa začal zaoberať „kacírskou“ myšlienkou, že baktérie by mohli byť ideálnym vektorom na prenos BLV.

Keď sme zistili BLV genetickú informáciu v baktériách infikovaných kráv, táto myšlienku začala naberať na reálnosti. Počas stáže v laboratóriu prof. F. Wong-Staala na univerzite v San Diegu (UCSD, USA) som navyše našiel HIV genetickú informáciu v baktériách u AIDS pacientov.

Naším originálnym prístupom sme s použitím viacerých molekulovo-genetických techník našli HIV-podobné sekvencie a HIV-podobné bielkoviny s vysokou homológiou (až do 90%) s príslušnými HIV sekvenciami/bielkovinami v baktériách a kvasinkách u kohortu AIDS pacientov z USA, Slovenska a HIV pozitívnych detí z Kene a Kambodže.

Zistili sme, že tieto baktérie a kvasinky sa vyznačujú veľkou schopnosťou prekonávať prirodzené bariéry organizmu, následne vstupovať do ľudských buniek, najmä imunitných (lymfocytov).

Aplikáciou probiotika E. coli Nissle 1917 došlo po troch mesiacoch k redukcii vírusovej záťaže o 56% u dvadsiatky HIV/AIDS pacientov.

ico

Nové hypotézy

Na základe našich výsledkov a úvah sme dospeli k týmto hypotézam:

1. HIV môže byť integrálnou súčasťou ľudskej populácie, pričom sme ho zdedili od našich predkov.

2. Baktérie a kvasinky môžu byť prirodzenými hostiteľmi HIV genetickej informácie vo forme „vírusu podobných partikúl“ alebo iných extrachromozomálnych foriem.

Prečo teraz?

Ak je HIV v našich telách už dávnejšie, prečo sa zrazu vynoril len pred 35 až 50 rokmi?

Pre odpoveď na túto otázku musíme ísť do dávnej histórie ľudstva. V minulosti sa veľké epidémie vyskytovali pravidelne vtedy, keď sa menili podmienky kontaktov medzi populačnými komunitami a migráciou obyvateľstva.

Tento proces, obeťami ktorého však boli milióny ľudí – na morovú epidémiu, ktorá začala v roku 1346 zomrelo len v Číne viac ako 60 miliónov a v Európe asi 50 miliónov – bol intenzívny najmä v Európe, severnej Amerike, severnej Afrike a čiastočne v Ázii.

Výsledkom tohto evolučného procesu bola „sanitácia“ ľudskej populácie a s ňou spojená redukcia patogénnych črevných mikróbov (aj tých, ktoré obsahovali HIV genetickú informáciu) a stabilizovanie rovnováhy medzi ľudským telom a jeho črevnou mikroflórou, ktorá je základom našej existencie.

Rovnováha medzi oboma kráľovstvami mohla byť porušená približne v polovici 20. storočia v dôsledku nadmerného užívania antibiotík, farmaceutík, drog a zmenou životného štýlu.

Ich vplyvom prešli patogénne, väčšinou multirezistentné mikróby – aj tie, ktoré obsahovali HIV sekvencie – z minority do majority, prekonali črevnú bariéru, začali kontinuálne napádať imunitné bunky (lymfocyty) a navodili imunodeficienciu (AIDS).

Dobrá správa pre Afriku

Táto naša hypotéza odpovedá na väčšinu doteraz nezodpovedaných otázok u tohto ochorenia.

Sú to najmä: pôvod HIV, nezvyčajná pozitivita a rozšírenosť HIV v Afrike, absencia „gold standard“ v Afrike, spojitosť TBC a AIDS, prítomnosť HIV rezervoárov u pacientov aj po antiretrovírusovej liečbe, atypický priebehu ochorenia v porovnaní s inými retrovírusovými infekciami, zriedkavosť detekcie kompletných vírusových partikúl v materiále od AIDS pacientov, ale detekcia HIV sekvencií aj HIV bielkovín (antigénov) v tomto materiále, a iné.

Naša hypotéza poukazuje na to, že ochorenie je dôsledkom globálneho procesu zmien našej črevnej mikroflóry a odmieta tézu, že HIV bolo vytvorený v laboratóriu a AIDS je vlastne jednou z biologických zbraní.

Vyvracia aj najrozšírenejší názor prezentovaný v odborných časopisoch, ktorý odôvodňuje pandémiu AIDS (v súčasnosti celosvetovo 35 miliónov HIV pozitívných) prenosom retrovírusu (HIV) z opíc na ľudí v posledných 35 až 50 rokoch pri náhodných kontaktoch.

Ak máme pravdu, je to dobrá správa pre Afriku. Hypotéza totiž otvára nové perspektívy v diagnostike a najmä v terapii AIDS, ktorá by spočívala v likvidácii baktérií a kvasiniek obsahujúce HIV genetickú informáciu, čo by bolo pre pacientov nie veľmi zaťažujúce.

Časť výsledkov sme publikovali v odborných zahraničných časopisoch a sú aj kapitolou v knihe „Microbes, viruses a parasites in AIDS process“, ktorú som editoval.

Naše výsledky a na nich založenú hypotézu som prezentoval naposledy v Las Vegas (august 2012) na II. Celosvetovej virologickej konferencii, kde sa stretla s veľkým ohlasom (dr. Qianjun Li, University of Alabama).

Viacerí vedci (dr. Z.K. Khan a iní z Drexel University College of Medicine, Philadelphia, dr. M. Mandu Baba , University of Maiduguri Teaching Hospital, Nigeria), to nazvali revolúciou v AIDS.

Doc. RNDr. Vladimír Zajac, CSc., Ústav experimentálnej onkológie SAV

ico

Publikácie týkajúce sa problematiky AIDS:

Zajac V, Števurková V, Mátelová L, Ujházy E.: Detection of HIV-1 sequences in intestinal bacteria of HIV/AIDS patients. Neuroendocrinology Letters, 2007, 28, 5, 591-595.

Vladimir Zajac, Lenka Matelova, Anna Liskova, Michal Mego, Vladimir Holec, Zuzana Adamcikova, Viola Stevurkova, Andrea Shahum, Vladimir Krcmery. Confirmation of HIV-like sequences in respiratory tract bacteria of Cambodian and Kenyan HIV-positive pediatric patients. Med Sci Monit, 2011; 17(3), 154-158.

Vladimir Zajac, Zuzana Adamcikova, Vladimir Holec, Katarina Hainova, Viola Stevurkova, Lenka Matelova and Vladimir Krcmery: Kapitola v knihe “ Microbes, viruses and parasites in AIDS process“ vyšlo v INTECH, 2011. P. 375-390. - ISBN 978-953-307-601-0.

Zahraničné prednášky:

Vladimir Zajac, Zuzana Adamcikova, Vladimir Holec, Katarina Hainova, Viola Stevurkova, Lenka Wachsmannova: The role of bacteria and yeasts in AIDS. Prednesené na konferencii Modern Medical Forum, Montreal (Kanada), september 7.-8., 2011.

Zajac V., Hainova K., Mego M., Wachsmannova L., Adamcikova Z., Ciernikova S., Stevurkova V. and Krcmery V.: What is the role of bacteria in AIDS? Prednesené na „2nd World Congress on Virology“, Las Vegas (USA), august 20.-23., 2012.

Postery na zahraničných konferenciách:

Zajac V., Mego M., Mokras M., Matelova L., Schreiner A., Stevurkova V., Stanekova D.: „The role of bacteria in cancer and AIDS process“ Wellcome Trust konferencia „ Genomic perspectives to host pathogen interactions“ , Hinxton (UK), september 3.-6, 2008.

Zajac V., Mego M., Wachsmannova L., Adamcikova Z., Holec V., Stevurkova V. and Krcmery V.: Detection of proteins homologous with HIV-1 antigens in bacteria of HIV positive patients“. Wellcome Trust konferencia „Infectious Disease Genomics and Global Health, Cambridge (UK), september 12. -15., 2010.

Autor: Vladimír Zajac

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu