SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Zakladateľ najpopulárnejšej sociálnej siete Mark Zuckerberg oznámil o 13:00 na svojom profile, že počet aktívnych užívateľov prelomil magickú hranicu 1000 000 000.
„Pomáhať miliarde ľudí spojiť sa je pre mňa úžasné, pokorné a zďaleka najlepšia vec, na ktorú som najviac hrdý,“ napísal.
Dodal, že je odhodlaný pracovať každý deň na tom, aby Facebook fungoval ešte lepšie a dokázal prepojiť aj zvyšok sveta.
219 miliárd fotiek
Z dokumentu, ktorý spoločnosť Facebook poskytla na stiahnutie vyplýva, že od februára 2009 stlačili užívatelia tlačidlo „Like“ 1,13 biliónkrát a v sieti zverejnili 219 miliárd fotografií.
Fakty
Facebook rastie
- priemerný vek užívateľa Facebooku je 22 rokov,
najväčšie trhy tvrdia:
- USA - 166 mil.
- Brazília - 58 mil.
- India - 55 mil.
- Indonézia - 48 mil.
- Mexico - 38 mil.
Zaujímavé sú aj štatistiky o 17 miliardách príspevkoch, pri ktorých bola uvedená lokalizácia užívateľa.
Sociálna sieť, ktorej akcie sa prepadli o polovicu po spochybnení reklamného modelu na mobilných zariadeniach, má 600 miliónov mobilných užívateľov, čo je o 48 miliónov viac ako v júni, tvrdí server BBC.
Sociálne siete používa viac ako polovica slovenskej populácie
Štúdia Inštitútu pre verejné otázky tvrdí, že 54 percent slovenskej populácie používa sociálne siete, ďalšia štvrtina ich pozná, zvyšok o nich nič nevie. Z údajov serveru SocialBakers má účet na Facebooku zriadených takmer 1,99 milióna slovenských užívateľov.
Inštitút zrealizoval svoj výskum začiatkom roka na reprezentatívnej vzorke 1 135 respondentov starších ako 14 rokov.
Každý piaty respondent prieskumu uviedol, že sociálne siete využíva denne alebo takmer denne, 17 percent ich využíva pár krát do týždňa a 16 percent maximálne raz za týždeň.
Využívanie sociálnych sietí ovplyvňujú také faktory, ako sú vek, vzdelanie, príjem, zamestnanie či typ domácnosti. Preto napríklad v rámci vekovej skupiny 14-24 rokov využíva sociálne siete využíva až 90 percent respondentov.
Falošné účty
V júni televízia BBC zistila, že na sociálnej sieti je registrovaných asi 54 miliónov falošných a duplicitných účtov. Zistila to jednoduchým testom: vytvorila fanúšikovskú stránku fiktívnej firmy VirtualBagel. Napriek tomu, že stránka neponúkala ani jeden produkt, získala v prvý deň 1600 fanúšikov.
Väčšina klikov pritom pochádzala z účtov v Indii, Egypte, Indonézii a na Filipínach. Vo väčšine prípadov nesedeli osobné údaje.
Facebook odštartoval veľké mazanie falošných účtov. Inzerentom, firmám, ale aj záujmových skupinám zmizli v priebehu posledného týždňa desaťtisíce "lajkov".
Pokles fanúšikov pocítila napríklad spoločnosť Zynga. Hra Texas Holdem Poker, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie na Facebooku, prišla v utorok o viac ako 96-tisíc fanúšikov z celkového počtu 65 miliónov.
Prepad zažila aj hra Farmville, ktorá stratila viac ako 45-tisíc priaznivcov, vyplýva to z údajov serveru Pagedata.
Napriek profesionálnemu úspechu bol 28-ročný absolvent Harvardu označený vlani módnym časopisom GQ za najhoršie oblečeného muža v Silicon Valley. Dnes v rozhovore pre televíziu NBC priznal, že nosí 20 rovnakých sivých tričiek. Vraj ako každý muž má doma len jeden šuflík na svoje oblečenie. V tesnom závese za ním skončili v rebríčku zosnulý Steve Jobs a šéf Microsoftu Bill Gates.
Koľko percent obyvateľstva na jednotlivých kontinentoch používa sociálnu sieť Facebook: