BRUSEL, BRATISLAVA. Európa chce znížiť spotrebu dátových centier na desatinu a znížiť náklady na ich budovanie o 90 percent. Kľúčom k úspechu má byť nový 3D procesor, ktorý využíva technológie známe z čipov pre mobilné telefóny.
„Dátové centrá sú neefektívne a tisícky serverov na ploche futbalového ihriska spotrebujú energiu, ktorá by postačila pre 40-tisíc rodinných domov,“ píše sa v správe Európskej komisie.
„Takéto plytvanie nie je dlhodobo udržateľné. Nový Eurocloud čip by mohol byť riešením, ktoré zaistí úsporu a podporí európske podnikateľské prostredie."
Vyššie nároky
Na výskume sa podieli Veľká Británia, Belgicko, Švajčiarsko, Fínsko a Cyprus. Pracujú na novom 3D čipe, ktorý by mal byť konkurenciou pre Intel či IBM.
Odhaduje sa, že projekt v priebehu troch rokov spotrebuje 5,4 milióna eur, kým sa dostane riešenie na trh. Európska únia na tento projekt prispeje výškou 3,3 milióna eur. V projekte figurujú firmy ARM, Nokia a Imec.
Používatelia teraz generujú čoraz väčšie množstvá dát a nároky na ich ukladanie a spracovanie v cloudoch narastajú.
Do konca roku 2020 sa preto odhaduje, že veľkosť digitálneho priestoru prekročí hranicu 35 zetabajtov (1,000,000,000,000,000 MB), čo je 1844-percentný nárast v porovnaní s 1,8 zetabajtu v roku 2011.
To so sebou nesie vyššie nároky na výpočtové centrá a ich chladenie.
Zlomok dnešnej spotreby
EuroCloud chce budovať servery z malých, úsporných procesorov, ktorých sa do jediného servera vmestia stovky. V každom dátovom centre by tak mohli byť milióny mikroprocesorov, ktorých spotreba bude zlomkom tej dnešnej.
Jedinečná má byť aj architektúra samotných serverov, ktoré budú skracovať cestu dát medzi čipmi, čo prinesie ďalšie úspory.
Projekt v pilotnej fáze používa procesory ARM Cortex-A9, ktoré sú na jednom čipe spojené s operačnou pamäťou, a hardvérovými akcelerátormi. Súčasťou projektu je aj hľadanie cesty k efektívnosti softvérov.
Informovala o tom Európska komisia vo svojom vestníku.