LONDÝN, BRATISLAVA. Keď ju pred jedenástimi rokmi objavili, hneď si vyslúžila označenie jedna z najväčších archeologických záhad v Británii.
Takmer dokonale zachované dve kostry, ktoré našli na ostrovoch pri Škótsku, pochovali asi pred tritisíc rokmi.
Najmenej šesť ľudí
Kosti boli mumifikované – ide tak o najstaršiu múmiu nájdenú v Británii. Podľa Daily Telegraph sa v tom období mumifikovanie zistilo iba v Egypte a Južnej Amerike.
To však nie je na objave to najzaujímavejšie. Vedci zistili, že časti v kostre pochádzajú z rôznych ľudí. Najnovšia štúdia potvrdila, že zachované kostry obsahujú stopy DNA najmenej šiestich jedincov. A tí pritom žili v rozmedzí niekoľkých stoviek rokov.
„Čeľusť pochádza od niekoho, kto zomrel okolo rokov 1440 až 1260 pred naším letopočtom, zvyšok lebky od muža, ktorý skonal sto rokov predtým, a zvyšok tela od človeka, ktorý zomrel ešte pred ďalšími 500 rokmi,“ napísal denník Daily Telegraph.
Vedci majú teóriu, ktorá túto zaujímavosť vysvetľuje. Podľa nich by si časti tiel svojich zosnulých mohla rodina mumifikovať a odkladať. A pochovali ich až po rokoch – z častí tiel príbuzných zložili kostru, ktorú vedci našli. Pochovali ju v skrčenej podobe, podobne ako sa pochovávalo počas bronzovej doby.
Jeden rod
„Spájanie ich identít mohol byť úmyselný čin, možno preto, aby dali rôzne generácie do jedného rodu,“ povedal pre Daily Telegraph Mike Parker Pearson, archeológ z University College London.