Z rozpočtu pôjde na nový systém vyše milióna eur, investícia sa má vrátiť do štyroch rokov. Zákony sa nebudú musieť tlačiť.
BRATISLAVA. Čítanie zákonov na internete sa má o dva roky zrýchliť a sprehľadniť. Štát totiž vybuduje z eurofondov vlastný web so záväzným znením zákonov. Jeho používanie bude zdarma.
Právne normy sú na webe už dnes. Najpopulárnejšia je Zbierka zákonov www.zbierka.sk, ktorú manažuje súkromné vydavateľstvo Iura Edition. Ním zverejnenú podobu zákonov však neautorizujú úrady, a preto nie je záväzná.
Štát má od roku 1996 vlastný Jednotný automatizovaný systém právnych informácií (JASPI). Nové zákony doň pribúdajú pomaly a staré právne normy sú občas s chybami.
Pripravovaná eZbierka má okrem zákonov ponúknuť aj pokročilé funkcie vyhľadávania. Aktuálna verzia predpisu sa má dať porovnávať so staršími zneniami, súvisiace zákony medzi sebou prepojí.
Za takmer desať miliónov
eZbierka bude súčasťou systému Slov-Lex. Jeho vývoj bude stáť asi 9,5 milióna eur.
Väčšina peňazí pôjde z eurofondov, štát zaplatí asi šestinu sumy. Okrem webovej Zbierky zákonov bude v Slov-Lexe aj web eLegislatíva, cez ktorý budú ministerstvá a úrady manažovať tvorbu zákonov či iných noriem.
Zmluvu na čerpanie eurofondov podpísal rezort justície tento týždeň. „Vývojári softvéru budú predmetom verejného obstarávania, plánujeme ho spustiť do konca tohto roka,“ povedala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková.
Vývoj systému Slov-Lex zaberie podľa štúdie americkej konzultačnej firmy Arthur D. Little 30 mesiacov.
Víťaz tendra bude musieť softvér nielen naprogramovať, ale aj naplniť databázu zákonov od roku 1944. Spolu má ísť podľa štúdie Arthur D. Little o 160-tisíc strán právnych predpisov.
Tie treba zhromaždiť, opraviť a overiť ich znenia, napríklad z archívu Slovenskej národnej rady.
Ušetria peniaze za tlač
Investícia do Slov-Lexu by sa štátu mohla vrátiť za necelé štyri roky, tvrdí štúdia amerických konzultantov. Keď bude štát dávať verzie zákonov na web, odpadne mu tlač písomnej Zbierky zákonov.
Za rok podľa Arthur D. Little ide asi o 200 častí, ktoré majú spolu šesťtisíc strán. Z nich sa tlačí niekoľko desiatok až stoviek výtlačkov.
Peniaze má ušetriť aj web eLegislatíva na tvorbu a pripomienkovanie zákonov, ten nahradí súčasný Portál právnych predpisov. Štát doň za šesť rokov investoval asi 1,3 milióna eur.
Chýba mu však prepojenie na redakciu Zbierky zákonov a Národnú radu SR, upozorňuje Zlatohlávková. Väčšina komunikácie preto ešte stále prebieha písomne.
Chýbajúce prepojenie prináša aj praktické problémy. Keď záujemca hľadá dôvodovú správu schváleného zákona, musí najprv zistiť dátum schôdze parlamentu, počas ktorej bol zákon schválený.