SME

William Moggridge: Muž, ktorý vymyslel notebook

Britský dizajnér ako prvý prišiel s prenosným počítačom, ktorý sa dal sklápať a zmestil sa do kufríka. Veril, že vydrží navždy.

William Moggridge veril v budúcnosť notebookovWilliam Moggridge veril v budúcnosť notebookov (Zdroj: SITA / AP)

Notebooky sa za posledných niekoľko rokov stali bežnou súčasťou práce aj domácnosti. Vytlačili aj bežné stolové počítače - tých sa od roku 2008 vo svete predáva menej ako notebookov.

Nápad s počítačom, ktorý sa dá sklopiť a ľahko preniesť, však neprišiel hneď. Prvé prenosné počítače v sedemdesiatych rokoch mali od dnešných notebookov ďaleko. Vážili viac ako desať kilogramov (prvý IBM 5100 až 24 kilogramov) a boli veľké ako šijacie stroje. Aj preto ich prezývali obedáre alebo „kufrové" počítače.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvý notebook vážil 4,5 kilogramu a mal šesťpalcový displej. FOTO - TASR/AP

Sklopil obrazovku

Toto sa podarilo zmeniť až Williamovi Moggridgovi (25. 6. 1943 - 8.9.2012). Britský dizajnér prišiel s nápadom prenosného počítača, ktorý sa bude sklápať. Na jednej strane bude klávesnica, na druhej obrazovka a keď sa sklopí, obal bude obe strany chrániť pred zničením. A hlavne - ušetrí miesto a tak sa prenosný počítač stane skutočne prenosným.

Svoj prvý notebook začal Moggridge spolu s inžinierom Johnom Ellenbym predávať v roku 1982. Internú pamäť mal 340 kilobajtov, obrazovka 320 krát 240 pixelov a harddisk sa mohol pripojiť len externe.

Aj keď dnes sú už parametrami notebooky niekde úplne inde, systém, aký vymyslel Moggridge, zostáva aj po tridsiatich rokoch rovnaký.

SkryťVypnúť reklamu

Bill Moggridge sa narodil v Británii do rodiny štátneho zamestnanca a maliarky. Vyštudoval priemyselný dizajn v Londýne a krátko nato si založil svoje vlastné štúdiu. Dizajnoval toastery, telefóny či zdravotnícke zariadenia.

V 70. rokoch sa rozhodol odísť do Spojených štátov, usadil sa v Palo Alto v Kalifornii. Práve tu sa v tých časoch začal rodiť úplne nový priemysel informačných technológií. Dizajnér spolupracoval pri začiatkoch firiem ako Apple či Microsoft. Svoj najslávnejší dizajn dosiahol s firmou GRiD Systems Corporation.

Do kufríka

„John Ellenby (zakladateľ spoločnosti) hovoril s niekým z Bieleho domu - na prísne tajnej pozícii - ktorý mal počítač veľký ako stôl. Tento muž mu povedal, že aby skutočne mohol robiť svoju prácu efektívnejšie, potreboval by počítač s podobným výkonom zmestiť do polovice jeho kufríka. Toto sa stalo našou smernicou," opisoval Moggridge začiatky práce na prvom notebooku v rozhovore pre magazín Smithsonian v roku 2011.

SkryťVypnúť reklamu

Práve dizajnér prišiel na sklápací systém notebookov. Zariadenie známe ako GRiD Compass nadizajnoval v roku 1979, do predaja išiel o tri roky neskôr.

Na rozdiel od predchodcov vážil prvý notebook len 4,5 kilogramu. Obrazovka so žltým podsvietením bola malá (uhlopriečka šesť palcov), obal vytvorili zo zliatiny horčíka. Počítač mal vlastný operačný systém.

Vzhľadom na jeho vysokú cenu (vyše osemtisíc dolárov) našiel prvých zákazníkov v radoch americkej armády či NASA. Moggridgov notebook používali napríklad americkí parašutisti počas invázie do Grenady v roku 1983.

O dva roky neskôr letel do vesmíru na palube raketoplánu Discovery. Britský minister obrany podľa denníka Washington Post demonštroval jeho výdrž tým, že ho vyhodil z okna.

Prvý notebook letel v roku 1985 do vesmíru na palube raketoplánu Discovery. FOTO - SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu

Vydrží naveky

Moggridge si neskôr spolu s dvoma spoločníkmi založil dizajnovú spoločnosť Ideo. Fascinoval ho takzvaný dizajn interakcie - disciplína, ktorá skúma interakciu medzi človekom a strojom (počítačom či mobilom). Stal sa v nej jedným z najuznávanejších expertov na svete.

Moggridge veril, že notebooky prežijú nielen 21. storočie, ale budú ľudstvu slúžiť naveky. „Sú veľmi praktické: veľký displej v správnej vzdialenosti od vašich očí a klávesnica či touchpad priamo pred vami. A je ľahko prenosný," povedal v rozhovore pre magazín Smithsonian.

Na dominantné postavenie notebookov však začínajú útočiť tablety. Podľa odhadov by sa ich celosvetovo malo predávať viac ako laptopov v roku 2016. „Myslím si, že tieto trendy budú existovať paralelne jeden s druhým. Nepredpokladám, že sa raz notebook kompletne nahradí," veril Moggridge.

Víkend

Súvisiace témy: Nekrológy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 920
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 442
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 139
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 768
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 655
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 648
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 983
SkryťZatvoriť reklamu