ŽENEVA, BRATISLAVA. Medzinárodná telekomunikačná únia pracuje na nových pravidlách, ktoré majú znížiť ekologickú záťaž vyplývajúcu z používania mobilnej elektroniky. Po jednotných konektoroch mobilov prichádzajú snahy o ďalšiu ústretovosť voči spotrebiteľovi.
Pri prehliadke troch stoviek nefunkčných nabíjačiek odhalili, že najzraniteľnejším prvkom súčasných nabíjačiek mobilov a notebookov je káblik vedúci k zariadeniu. Pri používaní sa opotrebúva, až kým nedôjde k jeho trvalému prerušeniu bez toho, aby bola chyba navonok viditeľná.
Spotrebitelia to v mnohých prípadoch riešia kúpou novej nabíjačky. Výška servisného poplatku je neistá, a tak investujú do kúpy novej. Po novom budú mať možnosť vyskúšať vymeniť káblik za nový.
Príliš mnoho odpadu
To má za následok vznik väčšieho množstva elektronického odpadu, ako je nutné. Konektor na slaboprúdovej strane nabíjačiek má byť definitívnym riešením. Cieľom únie je udržať nabíjačky v domácnostiach čo najdlhšie.
Nový štandard počíta s novým spôsobom označovania výkonov nabíjačiek a jednotným systémom ich konektorov. Spotrebiteľovi musí byť na prvý pohľad jasné, s ktorým zariadením môže ktorú nabíjačku použiť.
Jednotné etikety na nabíjačkách budú navrhnuté tak, aby im porozumeli aj laici.
Pod tlakom EÚ a krajín
Ďalšie pravidlá počítajú so zvyšovaním efektívnosti nabíjačiek, ich zmenšovaním a obmedzením množstva materiálu pri ich výrobe. To poteší nielen cestovateľov, ale aj výrobcov, ktorí ušetria vďaka menšiemu objemu a hmotnosti na dopravných nákladoch.
Únia odhaduje, že novými opatreniami by sa mohlo ušetriť približne 30 percent materiálu, čo by ročne znamenalo o 300-tisíc ton elektronického odpadu menej.
Členmi telekomunikačnej únie sú výrobcovia mobilnej elektroniky, ktorí budú musieť návrhy ratifikovať. Únia je pod neustálym tlakom štátnych agentúr, ktoré navrhované opatrenia žiadajú.
Informoval o tom server TheRegister.