Bratia Winklevossovci chcú Facebook prekonať novým projektom založeným na exkluzivite informácií.
SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Dvojičky Tyler a Cameron Winklevossovci tvrdili, že im zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg „ukradol“ myšlienku. Po prehratých súdnych sporoch rozbehli konkurenčný projekt – sociálnu sieť pre profesionálnych investorov: SumZero.com.
Počas štúdia na univerzite Harvard dvojčatá najali Zuckerberga, aby dokončil ich projekt HarvardConnection, ktorý mal spojiť na sociálnej sieti študentov Harvardu.
Zuckerberg im dodal iba nedokončený a nefunkčný zdrojový kód a myšlienku si nechal. V roku 2004 Zuckerberga zažalovala ich spoločná firma ConnectU.
Spor sa podľa denníka New York Times tiahol až do roku 2008, kedy im 28-ročný zakladateľ Facebooku musel na základe rozhodnutia súdu vyplatiť odškodné 20 miliónov dolárov v hotovosti a 45 miliónov dolárov v akciách.
Bolo to v čase, keď mal Facebook hodnotu 15 miliárd dolárov (dnes sa pohybuje od 45 až 50 miliárd dolárov). Bratia sa nevzdali a v roku 2010 (v tom istom roku, keď mal premiéru film Sociálna sieť) podali ďalší podnet na súd, ktorý ale prehrali.
Z vysúdených miliónov investícia
Vysúdených 65 miliónov dolárov chcú podľa denníka The Wall Street Journal investovať do projektu SumZero.com, ktorý rozbehol v roku 2008 ďalší absolvent Harvardu a „nepriateľ“ Zuckerberga Divya Narendra. Bratia sa na projekte spolupodieľali len okrajovo už pri jeho vzniku. Vtedy investovali prvotný kapitál vo výške milióna dolárov.
Sociálna sieť SumZero.com je v mnohých detailoch podobná sociálnej sieti Facebook. Základ úspechu stavila na exkluzivite informácií.
Sieť umožní členstvo iba investorom, ktorí pôsobia v hedžových fondoch, podielových fondoch a private equity. Naopak analytici bánk z Wall Street nemajú prístup do SumZero.com umožnený.
„Webová stránka má slúžiť ako alternatíva k analytickým výstupom (bánk, pozn.red.),“ povedal pre denník Narendra.
Podmienené členstvo
Členovia komunity zdieľajú informácie o svojich investíciách a stratégiách. Je to nutná podmienka pre zachovanie prístupu k informáciám od ostatných. Ak je niekto pasívny pol roka, server ho automaticky vylúči.
Štyri roky fungujúca sieť má zatiaľ 7500 členov. Zakladateľ serveru tvrdí, že každú žiadosť posudzuje individuálne, neakceptoval údajne tri štvrtiny zo žiadostí. K informáciám nemajú zatiaľ prístup ani bratia Winklevossovci.
Sociálna sieť umožňuje „sledovať“ iného investora, ak do ním zvolenej komodity investuje. Uvažuje sa nad reklamou a plateným vstupom na určitý čas. Portál si od každého externého investora účtuje 129 dolárov.