PEKING, BRATISLAVA. Mali to byť úplne nové, čisté počítače určené na čínsky trh. Pracovníci firmy Microsoft v nich však objavili špionážny vírus, ktorý by k spotrebiteľom smeroval rovno z výrobných liniek. Spoločne s falošnou inštaláciou systému Windows.
Hľadali falošný program
Počítače v čínskych predajniach kúpil tím, ktorý hľadal podobné falošné kópie. Z dvoch desiatok zariadení obsahovali štyri ukrytú vírusovú hrozbu Nitol, ktorá sa do počítačov dostala ešte vo fabrike. Odborníci odhadujú, že útočníci takto našli nový spôsob, ako dostať vírusy do sveta.
„Našli sme softvér, ktorý dokáže na diaľku zapnúť mikrofón či videokameru,“ tvrdí na oficiálnom blogu Microsoftu Richard Boscovich. „To umožní prípadnému kyberkriminálnikovi načúvať i nahliadnuť do domu obete.“
Kyberútoky
Škodlivý softvér zbiera prístupové údaje k internetovým účtom, zhromažďuje informácie o kreditných kartách a plní úlohy, ktoré mu zadajú kyberútočníci.
Sieť takýchto nakazených počítačov potom možno zneužiť na čokoľvek. Napríklad na zbieranie citlivých údajov, útoky, lámanie hesiel či znefunkčnenie počítačov. Podobné siete nakazených počítačov sa najčastejšie vyskytujú v Číne, Rusku, USA a Nemecku.