BRATISLAVA. Sú to stovky miliónov ľudí po celom svete. A všetci majú problémy so sluchom. Vedci však teraz naznačili možný postup pri liečení podobných ťažkostí. Dokázali pokusným hlodavcom aspoň čiastočne vrátiť sluch.
Marcelo Rivolta zo Sheffieldskej univerzity sa už desaťročie snaží vymyslieť spôsob, ako z ľudských kmeňových buniek vytvoriť bunky, ktoré by sa dali využiť na boj proti sluchovým postihnutiam.
Môžu ich spôsobovať dva druhy poškodených buniek - tie, ktoré prijímajú signál z okolia a prekladajú ho na elektrické signály a špecializované neuróny.
Rivolta najskôr podľa štúdie v magazíne Nature prišiel na spôsob, ako pomocou rastových faktorov pomôcť kmeňovým bunkám v delení a vývine potrebných typov buniek.
Následne vedci transplantovali takéto bunky do pokusných hlodavcov a po desiatich týždňoch zistili, že sluch sa im takmer o polovicu naozaj zlepšil.
„Dokázali sme, že môžeme použiť ľudské embryonálne kmeňové bunky na obnovu sluchu,“ zdôrazňuje pre Nature Rivolta. „No ešte sa musí urobiť veľa práce. Teraz však vieme, že to je možné.“
Odborníci si myslia, že terapia pre ľudí by mohla byť pripravená v priebehu pätnástich rokov.