Agentúrny text sme nahradili autorským článkom z tlačeného vydania SME.
LONDÝN, BRATISLAVA. Je to jeden z najznámejších anglických kráľov. Vládol síce iba dva roky, no jeho smrť ukončila 331 rokov dynastie Plantagenetovcov.
Nesmrteľnosť Richardovi III. zaistila aj rovnomenná hra Williama Shakespeara o sto rokov neskôr. Ten ho vykreslil ako krutého vládcu, ktorý zabil svojich maloletých synovcov, aby získal trón.
Jeho zlo symbolizovala aj jeho krivá postava s hrbom. V hre zaznel aj slávny výrok „kráľovstvo za koňa,“ ktorý vyriekne Richard III., keď mu v poslednej bitke zabijú koňa.
Všetko sedí
Kde leží hrobka skutočného kráľa, bolo vyše päťsto rokov záhadou. Vedelo sa len, že ho pochovali v kostole v meste Leicester, ktorý však neskôr zbúrali.
Richard III. je iba jeden z dvoch monarchov v britských dejinách, o ktorých sa nevie, kde ležia ich ostatky. Až doteraz.
Britskí archeológovia v stredu oznámili, že v Leicestri objavili hrob s kostrou muža, ktorá by mohla patriť dávnemu kráľovi. S určitosťou to odmietli povedať – istotu budú mať až o 12 týždňov po teste DNA. Analyzovať chcú sliny z úst muža, ktorý je jeho potomkom.
Mnohé znaky však naznačujú, že ide o kráľa. Objavená kostra má pokrivenú chrbticu, čo sedí s opismi Richarda III. Okrem toho stav lebky naznačuje smrteľné zranenie, na ktoré podľa legendy kráľ aj zomrel. Medzi stavcami tiež našli hrot šípu.
„Oni to nemôžu povedať, ale ja áno. Je takmer isté, že sme ho našli. Všetko sedí,“ povedal pre Daily Telegraph starosta mesta Peter Soulsby. Vedci hľadali jeho pozostatky od roku 2000 a o objave hovorili ako o splnení „najdivokejších snov“.
Vyvráti mýtus
Richard III. bol posledný anglický kráľ, ktorý zahynul v boji. V roku 1485 ho zabili vojská Henryho Tudora a začala sa tak éra Tudorovcov.
Britov Richard III. fascinuje aj krutosťou, ktorá ho sprevádzala. Historici však tvrdia, že z veľkej časti ide o propagandu, ktorá vznikla v časoch Tudorovcov, keď písal aj Shakespeare.
Ak sa objav potvrdí, mohlo by to historikom pomôcť objasniť posledné roky života kráľa.