Priamo zo San Francisca píše náš redaktor Matúš Paculík
SAN FRANCISCO. Spoločnosť Intel predstavila na práve prebiehajúcej konferencii IDF novú generáciu procesorov, ktoré majú do segmentu mobilných zariadení priniesť nové možnosti ich konštrukcie, ovládania a majú im pomôcť vydržať na batériu aj celý deň.
Spotreba má byť zlomková
Podľa slov generálneho manažéra Davida Perlmuttera sa Intelu podarilo znížiť spotrebu čipov v režime nečinnosti až 20-násobne v porovnaní s druhou, stále predávanou generáciou mobilných procesorov Core.
Výrobca od tohto úspechu očakáva nielen zvýšenie výkonu, ale aj predĺženie výdrže mobilných zariadení pri práci na batériu.
“Štvrtá generácia procesorov Intel Core a nové nízkonapäťové procesory spustia v novú éru rozsiahlych inovácií v mobilnom komputingu,” povedal Perlmutter.
Čipy spoločnosti Intel založené na architektúre s označením “Haswell” majú pracovať so základnou spotrebou približne 10 wattov, pri ktorej poskytnú vysoký výkon.
Ako nový štandard výrobca pre ultrabooky stanovil celodennú výdrž práce na batériu, alebo 10 dní v režime spánku, počas ktorého budú zariadenia aktualizovať poštu a rôzne ďalšie informácie.
Toto tvrdenie Intel podporil reálnou ukážkou, pri ktorej porovnal výkon a spotrebu tretej generácie čipov Core a novej architektúry Haswell. Novinka dokázala náročnú grafickú scénu rozhýbať plynulejšie, pričom mala menej ako polovičnú spotrebu - 17 verzus 8 wattov.
Prvé zariadenia s čipmi Haswell sa na trh dostanú až v polovici budúceho roku.
Tablety nemôže ignorovať
Intel plánuje čoskoro uviesť novú generáciu procesorov Atom, špeciálne navrhnutých pre operačný systém Windows 8. Použiť ich chce hlavne v lacných tabletoch a konvertibilných zariadeniach, ktoré sa vedia transformovať medzi notebookovým dizajnom a tabletom.
S výrobcami pracuje aj na prémiových produktoch, určených nielen pre konzumáciu obsahu, ale aj jeho tvorbu. Displeje budú buď otočné, zásuvné, alebo dokonca odoberateľné. S novinkami plánuje osloviť aj profesionálne sféry ako je zdravotníctvo a priemysel.
Ovládanie ako zo Sci-Fi
Nástup dotykového ovládania ultrabookov je už známy. Intel v spolupráci so spoločnosťou Nuance Communication predviedol ich predstavu o ovládaní hlasom.
Použitý softvér Dragon je známy používateľom tabletov a smartfónov od Apple, pričom už pár mesiacov podporuje aj slovenský jazyk.
Používatelia budú môcť zadávať zložitejšie hlasové povely tak, ako keby sa rozprávali so živou osobou. To je zásadný rozdiel od prvých hlasových systémov, ktoré dokázali rozpoznať len jednoduché a presne zadané príkazy.
Prvou firmou, ktorá plánuje sprístupniť toto hlasové ovládanie je Dell. Spraví tak začiatkom budúceho roku na americkom trhu v ultrabooku Dell XPS13.
Cestu a ubytovanie platila spoločnosť Intel.
Autor: Zo San Francisca od nášho redaktora Matúša Paculíka