BRATISLAVA, LONDÝN. Na Britských ostrovoch začal fungovať nový mobilný operátor EE - Everything Everywhere. Zákazníkom chce ponúknuť najmä vysokorýchlostný internet cez sieť štvrtej generácie LTE.
Za značkou EE sa skrýva spoločný podnik britských operátorov T-Mobile a Orange. Okrem novej LTE siete má podľa webu Wired spravovať aj ich aktuálne 2G a 3G siete.
Za dva roky chcú byť všade
Nová sieť zatiaľ funguje len v Londýne, Birminghame, Bristole a Cardife, no ešte tento rok sa chce EE rozšíriť do Edinburghu, Belfastu, Derby, Glasgowa, Hullu, Leedsu, Liverpoolu, Manchestru či Nottinghamu.
Znamenalo by to pokrytie asi tretiny britskej populácie, čo je asi 20 miliónov ľudí, upozorňuje web DigitalTrends.com.
O rok chce Orange s T-Mobilom pokryť signálom EE asi 70 percent populácie, v roku 2014 má byť signál novej siete dostupný až pre 98 percent britskej populácie.
Nová sieť sľubuje praktickú rýchlosť sťahovania dát osem až dvanásť megabitov za sekundu, čo znamená stiahnutie celovečerného filmu za menej než desať minút. Sieť môže ísť podľa operátora aj rýchlejšie, no maximálne 40 megabitov za sekundu.
Odosielať dáta bude možné rýchlosťou päť až šesť megabitov za sekundu, čiže za minútu odošlete asi 45 megabajtov dát. Maximálna rýchlosť odosielania dát má byť 15 megabitov za sekundu, čo sú necelé dva megabajty za sekundu.
Značky si nechajú, predajne spoja
T-Mobile aj Orange budú podľa webu engadget.com naďalej ponúkať svoje služby aj pod vlastnou značkou, no svoje predajne zmenia na predajne EE.
Okrem modemov ponúkne EE päť smartfónov s podporou novej siete: Samsung Galaxy SIII LTE, HTC One XL, Huawai Ascend P1 LTE a dve Nokie - Lumiu 820 a Lumiu 920.
Operátor podľa DigitalTrends.com nevylúčil, že bude ponúkať aj nový iPhone 5.
Orange s T-Mobilom nahnevali spustením EE svojich konkurentov Telefónicu, Vodafone a operátora Three. Everything Everywhere je totiž prvou komerčnou 4G sieťou v Spojenom kráľovstve.
Navyše, Orange a T-Mobile sa spojením vyhli aukcii nových frekvencií pre 4G siete a získali tak náskok oproti konkurentom. Britský telekomunikačný regulátor totiž chystá ich dražbu až na budúci rok, ostatní operátori tak spustia novú sieť najskôr v druhej polovici budúceho roka.
Sieť štvrtej generácie spustila EE na frekvenciách 1800 MHz, na ktorých doteraz bežali 2G aj 3G siete Orange a T-Mobile.
Budovanie spoločnej 4G siete stálo podľa webu Wired 1,5 miliardy britských libier.
Naši operátori sú opatrní
Slovensko chce frekvencie pre vysokorýchlostné siete štvrtej generácie dražiť budúci rok. Či sa aj u nás vybudujú spoločnú sieť konkurenti, bude závisieť od podmienok aukcie.
„S ohľadom na životné prostredie aj na následne atraktívnejšie ceny pre zákazníkov sme ponúkli zdieľanie siete našim konkurentom. Záujem o rokovanie sme teda prejavili, ale konkrétne rokovania ešte neprebehli,” reagovala hovorkyňa O2 Martina Jamrichová.
Orange podľa šéfa korporátnych vzťahov Petra Tótha analyzuje rôzne scenára na efektívne budovanie siete štvrtej generácie. „Zatiaľ žiadnu z možností nevylučujeme, ale ani nepotvrdzujeme,” dodal.
Okrem mobilných operátorov majú o frekvencie záujem aj Slovanet, GTS Slovakia, skupina J&T či Telekom Austria.
Prečo sa oplatí spoločná sieť?
Zákazníci žiadajú čoraz rýchlejší mobilný internet s minimálnymi obmedzeniami. Aj dlhoroční konkurenti preto stoja pred otázkou, či zákazníkom vyhovieť spoločnými silami.
1. Rýchlosť
Keď si frekvenciu predstavíme ako koláč, mobilní operátori si od štátu kupujú presne taký jeho kus, ktorý podľa regulačných úradov stačí na spustenie kvalitnej a rýchlej mobilnej siete.
Čím väčší je tento kus, tým lepšia je dostupnosť a stabilita siete a jej rýchlosť. Operátori, ktorí vlastnia rôzne kusy pomyselného koláča, sa s povolením regulačných úradov môžu spájať.
Napríklad britský Orange a T-Mobile takto spojili svoje frekvencie v pásme 1800 MHz, ktoré je vhodné aj na sieť štvrtej generácie.
Naša Telefónica, podobne ako Orange a T-Mobile na Britských ostrovoch, má pridelenú frekvenciu v pásme 1800 MHz. Minulý mesiac spustila na západnom Slovensku komerčný test 4G siete: 100 gigabajtov dát predáva za 15 eur mesačne bez viazanosti.
Zatiaľ nie je známe, aký veľký kus koláča si budú môcť kúpiť operátori od Slovenska, keď sa budúci rok budú dražiť frekvencie na siete štvrtej generácie.
2. Dostupnosť
Aby boli vysielače mobilnej siete on-line, potrebujú kvalitné káblové pripojenie, najlepšie optické. Keď budujú mobilnú sieť dvaja alebo viacerí operátori, môžu vzájomne využívať svoju existujúcu optickú sieť.
A neplatí to len pri kábloch, ale aj pri pôde, na ktorej vysielače stoja. Spojením síl môžu operátori postaviť vysielače aj na lukratívnych pozemkoch, ktoré vlastní len jeden z nich. Spoločná sieť zároveň znižuje riziko vzájomného rušenia.
3. Úspora
Všetky výhody spoločnej siete znamenajú pre operátorov aj finančnú úsporu.