LONDÝN, BRATISLAVA. Tohtoročný rebríček najlepších univerzít na svete podľa spoločnosti QS vyniesol na vrchol Massachusettský technologický inštitút (MIT) v Spojených štátoch. Po roku tak na čele vystriedal Univerzitu z Cambridge a ďalšieho dlhoročného víťaza, Harvard.
Celkovo viac než polovicu miest v prvej dvadsiatke obsadili univerzity zo Spojených štátov. Školy z Veľkej Británie si ale stále udržujú vysokú kvalitu. Tento rok dokonca obsadili štyri zo šiestich najvyšších miest.
Dôraz na viditeľnosť školy
Na rozdiel od iných rebríčkov má pri zostavovaní tohto zoznamu až 40-percentnú váhu viditeľnosť univerzity v akademickom prostredí.
Takmer 50-tisíc vysokoškolských učiteľov totiž v trojročnom prieskume odpovedalo na otázku, ktorá univerzita v ich odbore robí najlepší výskum.
Ďalšími kritériami hodnotenia sú počet zahraničných študentov a zamestnancov, množstvo citácií na vyučujúceho, pomer medzi pracovníkmi a študentmi, a napokon reputácia medzi zamestnávateľmi absolventov.
Pozrite si aj porovnanie ponuky slovenských vysokých škôl:
VYSOKESKOLY.sme.sk
Opäť bez slovenskej účasti
Kontinentálna Európa na rozdiel od Britských ostrovov však stále zaostáva.
Najlepšie sa umiestnil Švajčiarsky federálny technologický inštitút (ETH) z Zürichu, ktorý skončil na 13. mieste.
S veľkým odstupom sú aj dve najlepšie francúzske univerzity – École Normale Supérieure v Paríži a École Polytechnique. Okrem ďalšej švajčiarskej školy z Lausanne sa nik iný z Európy do prvej päťdesiatky nezmestil.
Slovenská účasť je na tom taktiež biedne. Žiadny zástupca sa nedostal medzi 700 najlepších univerzít.
Všetky okolité krajiny pritom dokázali umiestniť v rebríčku aspoň jednu vysokú školu. Najlepšou z Českej republiky napríklad zostáva Karlova Univerzita v Prahe na 286. mieste.