LONDÝN, BRATISLAVA. Prvý počítač v tvare otvárateľnej knihy sa na trhu objavil v roku 1979. Volal sa Grid Compass a jeho tvorcom bol britský priemyselný dizajnér Bill Moggridge. Vo veku 69 rokov podľahol rakovine.
Jeho myšlienka zaklopiť klávesnicu počítača displejom sa osvedčila natoľko, že ju požívame dodnes. Tento dizajn na čas ovládol aj svet mobilov.
Moggridge získal za svoju celoživotnú prácu v roku 2010 ocenenie Vojvodu Edinburgského. Rovnaké získal iba sir James Dyson známy cyklónovou odstredivkou vo vysávačoch, dizajnér a reštauratér Terence Conran a lord Norman Foster.
Notebook Grid Compass bol pôvodne určený pre americkú armádu. Bol zapuzdrený v odolnom tele z horčíkovej zliatiny a jeho cena bola 8150 dolárov. Používala ho aj NASA v raketopláne Discovery.
Grid Compass mal procesor Intel 8086, 340-kilobajtovú bublinkovú pamäť, 1,2-kilobitový modem a displej s rozlíšením 320x240 bodov. Vážil 5 kilogramov a mal 75-wattovú spotrebu energie. Nebežal na ňom civilný operačný systém, ale špecializovaný GRiD-OS.
S ročným oneskorením sa na trhu objavili aj ďalšie dva notebooky. Gavilan SC a Sharp PC-5000.
Informovala o tom britská BBC.