BRATISLAVA. Veľké, škaredé a hlúpe mäsožravce, ktoré sa živia zdochlinami. Podobne vyzerajú niektoré z predsudkov, ktoré zvyčajne mávame o hyenách.
Zoológovia však zistili, že minimálne jeden z nich neplatí. Hyeny nielenže nie sú hlúpe. Svojou inteligenciou sa tieto spoločenské zvieratá dokážu vyrovnať primátom.
Vedci dlho verili, že schopnosť učiť sa a kreatívne riešiť problémy majú iba naši blízki príbuzní zo zvieracieho sveta. Dnes vieme, že podobné vlastnosti majú aj novokaledónske vrany, sojky či chobotnice, čiastočne však aj psy či holuby. A podľa výskumu Sarah Bensonovej-Amramovej aj hyeny.
„V skutočnosti sú hyeny inovatívne,“ hovorí autorka štúdie v odbornom magazíne Proceedings of the Royal Society B. „A dokážu riešiť nové problémy.“
Vedci skúmali divo žijúce zvieratá pri ich snahe otvoriť podstrčený kontajner s jedlom. Pri tejto snahe vyskúšali niekoľko techník, pričom niektoré hyeny boli šikovnejšie ako ostatné. A tie, ktoré sa k jedlu dostali, boli pri ďalšom pokuse ešte rýchlejšie.
„Naučili sa problémy riešiť metódou pokus-omyl,“ dodáva pre Daily Telegraph Bensonová-Amramová. „Väčšina zvierat vrátane človeka je pri riešení nových výziev odkázaná presne na toto.“
Hyeny sa navyše učili aj pri sledovaní ostatných zvierat v skupine. Napríklad jedinec, ktorý sám síce nedokázali kontajner otvoriť, naučil sa aspoň to, že sa mu vyplatí postaviť vedľa dverí, kým iná hyena riešila problém. Odmenu napokon zožral sám.
doi: 10.1098/rspb.2012.1450