BRATISLAVA. Je to jeden z najzamotanejších príbehov vedy. Príbeh, ktorý prekračuje jej hranice, pretože je ním samotná minulosť. A na konci tejto histórie moderných ľudí sme my.
Ten príbeh je však zložitý, plný slepých odbočiek a vetiev, ktoré napokon nikam neviedli. Nie všetky však boli také slepé, ako si vedci donedávna mysleli.
Dávni „moderní“ ľudia sa pravdepodobne nielenže krížili s neandertálcami, no podľa nových genetických výsledkov aj s tajomnými denisovanmi.
Veľké prekvapenie
Začiatkom roku 2010 ohromil tím slávneho švédskeho evolučného genetika Svante Pääbeho odbornú i laickú verejnosť.
Fakty
Denisovania
Jaskyňa Denisova leží v ruskom pohorí Altaj.
Pred 41-tisíc rokmi tam žili denisovania, príbuzní moderných ľudí.
Vedci rozlúštili ich genóm.
Vedci oznámili, že ich predbežná analýza DNA ukazuje, že čudný nález - Pääbo mal k dispozícii len časť prsta a dva zuby - z altajskej jaskyne Denisova nie je ďalší pračlovek spred desiatok tisíc rokov. Je to úplne nový druh hominina.
Nová technológia na rekonštrukciu genómu teraz navyše ukázala, že podobne ako v prípade neandertálcov aj denisovania sa s modernými ľuďmi krížili.
„Denisova je jedno veľké prekvapenie,“ zdôrazňuje tak pre magazín Scientific American aj antropológ John Hawks.
Vedci podľa štúdie v magazíne Science síce netušia, ako denisovania kedysi vyzerali.
Gény im však prezradili aspoň to, že mali tmavú pokožku, a zrejme aj hnedé vlasy či oči. Ich línia sa od našej - ak tak vôbec má zmysel uvažovať - oddelila niekedy medzi 700-tisíc až 170-tisíc rokmi.
Viacero vĺn
Stopy po denisovanoch v sebe dnes nesú najmä ľudia z Tichomoria. Vedci zistili, že asi šesť percent genómu majú od denisovanov dnešní Papuánci, ich stopy majú vo svojej DNA aj austrálski aborigéni či pôvodní obyvatelia niektorých ostrovov v Oceánii.
Obyvatelia Ázie však stopy po denisovanoch nemajú, aj keď práve tam denisovania pôvodne žili.
„V skutočnosti sa tak pozeráme na veľmi zaujímavý populačný scenár,“ zdôrazňuje Hawks.
Moderní ľudia sa zrejme vybrali z Afriky vo viacerých vlnách. Tá prvá sa krížila s denisovanmi, a neskôr pokračovala na ostrovy v Indickom a Tichom oceáne. Ďalšie vlny zrejme denisovanov úplne vytlačili a títo moderní ľudia sa usadili v Ázii.