Ak sa pred spaním bavíte s notebookom, tabletom alebo smartfónom, stiahnite jas displeja na minimum. Vyspíte sa lepšie.
LONDÝN, BRATISLAVA. Svetlo podsvecujúce displeje elektronických hračiek ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu v ľudskom tele.
Stačia dve hodiny večerného posedenia s tabletom a hladina hormónu melatonínu poklesne o pätinu. To spôsobuje poruchy pri oddychu organizmu počas spánku.
S novou alarmujúcou štúdiou oboznámil výrobcov displejov tím výskumníkov polytechnického inštitútu v Rensselaeri. Pri svojej práci zistili, že intenzita podsvietenia a jeho spektrálne zloženie sú natoľko nevhodné, že ovplyvňujú činnosť hypofýzy. Tá s ubúdajúcim svetlom uvoľňuje do krvi hormón, ktorý je zodpovedný za činnosť našich „vnútorných hodín“.
S rastúcou koncentráciou melatonínu v krvi začína organizmus oddychovať, aby zaistil potrebnú regeneráciu.
Displeje však tento mechanizmus narúšajú, čo spôsobí, že ľudský organizmus oddychuje menej, ako by mal. Výsledkom je jeho silnejšia záťaž, opotrebovanie a únava. Je na čase, aby s tým výrobcovia elektroniky čosi spravili. Očakávať zmenu návykov spotrebiteľov nemožno.
Nezáleží na tom, či sa pred spaním na rozžiarenom displeji venujete čítaniu elektronických kníh, pozeraniu videí alebo hre akčných hier.
Zdroj svetla je príliš blízko k očiam a jasy displejov v priebehu rokov neustále stúpajú.
Ak patríte medzi technologických fanúšikov a bez tohto druhu zábavy si zaspávanie nedokážete predstaviť, skúste svoj notebook či tablet vymeniť za knihu.
A ak vám chýba klikanie tlačidiel, skúste to s elektronickou čítačkou kníh, ktorá má namiesto displeja hárok elektronického papiera. Samozrejme, bez podsvietenia.
Na tému upozornil denník Daily Mail.