Analýza spoločnosti IDS tvrdí, že do troch rokov Nokia v spolupráci s Microsoftom zosadí z postu trhovej dvojky Apple.
SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Z patentovej vojny medzi rivalmi Apple vs. Samsung môže ťažiť spoločnosť Nokia.
Fínsky výrobca, ktorý čelí finančným problémom, podcenil potenciál smartfónov, zameral sa na operačný systém Symbian, skrachovali jej platformy Maemo a Meego (zrušila ju aj napriek vynikajúcim predajom modelu N9, ktorý bol dlhé mesiace žiadanejší ako všetky Lumie spolu, pozn. red.) a nakoniec situáciu chcela zachrániť strategickou zmluvou s Microsoftom. Spojenie oboch firiem pri vývoji smartfónov Windows Phone analytici tvrdo kritizovali.
Po piatkovom verdikte, v ktorom Samsung fungujúci na operačnom systéme Android utrpel drvivú porážku, sa ich názor zmenil. Potvrdzuje to aj analýza spoločnosti IDS.
Windows Phone od Microsoftu, ktorý ponúka alternatívu k smartfónom s Androidom, nahradí do roku 2015 operačný systém iOS od firmy Apple na poste trhovej dvojky.
Nokia, ktorá má dnes na trhu podiel len 2,7 percenta si podľa odhadov o tri roky z trhu ukrojí až pätinový podiel.
Rodinné striebro
Veľkou devíziu je obrovské patentové bohatstvo, ktoré si bude Nokia po rozhodnutí súdu striktnejšie uplatňovať voči konkurencii.
V priebehu 20 rokov si Nokia vybudovala 30-tisíc patentov, 10-tisíc patentových inovácii, ktoré zahŕňajú bezdrôtovú a hardvérovú technológiu.
Denník The Wall Street Journal tvrdí, že ich hodnota sa pohybuje od štyroch do 10 miliárd dolárov.
Na súde proti Samsungu právnici Apple dokonca obhajovali Nokiu. „V procese bola spomenutá nová Nokia Lumia ako príklad, že je možné, vyvíjať mobilné telefóny inak ako iPhone,“ povedal pre denník analytik banky Sydbank Morten Imsgaard.
Prepustia možno až 10-tisíc ľudí
Akcie spoločnosti včera posilnili o 7,7 percent na 3,25 dolára za akciu. Minulý rok stratili tretinu svojej hodnoty. Pred desiatimi rokmi, keď bola Nokia na technologickom vrchole sa akcie predávali po 50 dolárov.
Dnes spoločnosť prechádza rozsiahlou reštrukturalizáciou a nachádza sa v strate 1,41 miliardy eur.
Firma začala prepusťať 10-tisíc zamestnancov, zrušila novú fabriku vo Fínsku a výrobu presúva do Ázie. Na zlepšenie finančnej situácie predala stovky patentov. Naposledy predala americkej spoločnosti Vringo 500 patentov k technológii bezdrôtového prenosu za 22 miliónov dolárov, ktoré má použiť na pokrytie prevádzkových nákladov.
Denník The Financial Times v máji informoval, že Nokia uvažuje aj o predaji divízie, ktorá vyrábala luxusné mobilné telefóny Vertu. Od súkromných investorov neoficiálne žiadala 200 miliónov eur.
Aby sa výrobcovia mobilných telefónov vyhli súdnym sporom, očakáva sa, že s Nokiou uzavrú lukratívne zmluvy. Z portfólia patentov môže Nokia vyťažiť platby v podobe licenčných poplatkov.
Spory so stratégiou
Nokia vedie spory aj s Apple. Minulý rok sa obe strany dohodli, že Apple zaplatí spoločnosti Nokia jednorazový poplatok vo výške 600 miliónov dolárov ako kompenzáciu z predaja iPhone zariadení.
Za každý predaný iPhone, musí americký výrobca vyplatiť Nokii osem dolárov. Nokia vedie spory aj s firmami HTC a Research In Motion (RIM), ktorá vyrába telefóny Blackberry.
Nokia spolupracuje s viacerými firmami, ktoré sa zameriavajú na duševné vlastníctvo. Cieľom je z existujúcich patentov vytriasť, čo najviac peňazí – súdnou cestou, predajom či licenčnými poplatkami.
Predala patenty, aby získala nový zdroj
Ako to funguje, Nokia ukázala v septembri minulého roka. Spoločnosti Mosaid predala dve tisícky patentov. Väčšina z nich sa týka bezdrôtovej mobilnej technológie.
Firma pritom Nokii za transakciu nezaplatila ani dolár. Na pohľad nezmyselný obchod však v sebe ukrýva oveľa viac – potenciál nových príjmov.
Kanadská firma totiž patrí medzi najväčšie v oblasti polovodičov a jej príjmy tvoria hlavne obchody s patentmi, ich právna ochrana a poskytovanie licencií firmám.
Dohoda podľa servera TechCrunch.com znela: Nokia síce predala patenty, ale dve tretiny všetkých príjmov z ich ďalšieho obchodovania patria jej. Mosaid tak vystupuje ako sprostredkovateľ, ktorý si zoberie 33-percentnú províziu.
Firma na trhu funguje už 36 rokov s miliardovým ročným obratom. Mosaid verí, že hodnota licencií od Nokie bude rásť a prejaví sa na vyšších príjmoch.