SME

OSN zvažuje, že zdaní časť dát na webe

iTunes či Skype využívajú naše siete, odkazujú operátori. Žiadajú, aby im na ne prispeli.

Za využívanie sietí žiadajú operátori poplatky. Suma má závisieť aj od vzdialenosti serverov, najviac by sa poplatok dotkol amerických webov.Za využívanie sietí žiadajú operátori poplatky. Suma má závisieť aj od vzdialenosti serverov, najviac by sa poplatok dotkol amerických webov. (Zdroj: Ilustračné - Fotolia)

Telekomunikačná únia, ktorá patrí pod OSN, má ešte tento rok prebrať ich návrh na zdanenie dát.

BRATISLAVA, NEW YORK. Sledovanie filmov cez web sa môže predražiť. Keď firmy ako Apple, Google či Facebook poskytujú ľuďom videá, hudbu či on-­line hry, mali by platiť internetovým operátorom za použitie ich siete.

Tak si to predstavujú európski operátori. Organizácii Spojených národov (OSN) navrhli, aby zmenili medzinárodné telekomunikačné pravidlá. OSN by o návrhu mala rokovať ešte tento rok.

Návrh spoplatnenia dát unikol už začiatkom leta. Združenie európskych prevádzkovateľov telekomunikačných sietí (ETNO) ho začalo obhajovať tento týždeň.

Jedni stavajú, iní zarábajú

info
Zdanenie dát
Návrh
  • Služby ako Skype ponúkajú hovory cez web, no vlastnú sieť budovať nemusia,
  • operátori poplatok žiadajú, aby zvládli financovať siete,
  • za využitie siete má platiť operátorom firma, ktorej službu zákazníci použili,
  • suma má závisieť od množstva prenesených dát aj od vzdialenosti serverov od domoviny zákazníka,
  • najviac by sa preto zdanenie dotklo amerických webov.
facebook.JPEG

Operátorom, ktorí musia pravidelne investovať do sietí, prekážajú dodávatelia webových služieb s pridanou hodnotou.

Napríklad Skype ponúka hovory cez internet grátis, no jeho majitelia nemusia budovať vlastnú sieť a ani za jej využitie platiť.

„Musíme nájsť rovnováhu, pretože táto situácia ohrozuje našu schopnosť investovať,“ povedal podľa portálu cnet.com šéf ETNO Luigi Gambardella.

Za združením ETNO stoja aj Deutsche Telekom či španielska Telefónica.

Spoplatniť dáta navrhol už vlani France Telecom, ktorému patrí slovenský Orange. „Šíritelia obsahu zapĺňajú siete, no nepodieľajú sa na nákladoch,“ povedal podľa agentúry Bloomberg šéf Telecomu Stéphan Richard.

O rokovaniach na úrovni OSN vie aj Slovensko. „Je predčasné hovoriť náš oficiálny názor na túto otázku,“ vraví hovorca Telekomunikačného úradu Roman Vavro.

Žiadame čoraz viac

Návrhom zdaniť dáta reagujú operátori na vývoj na trhu, kde získavajú prevahu šíritelia multimediálneho obsahu.

Stúpajú preto požiadavky zákazníkov na rýchly internet s čoraz vyšším objemom predplatených dát.

Operátori doteraz vedeli zaplatiť zlepšovanie svojich sietí z príjmov od zákazníkov, no pomer medzi tržbami a výdavkami na siete sa postupne zmenšuje.

„Nesúlad medzi investíciami a výnosmi môže ohroziť ekonomickú udržateľnosť obchodného modelu telekomunikačných spoločností,“ upozornil vlani šéf Telecom Italia Franco Bernabé.

Keď skončí snaha o zdanenie dát neúspechom, no dopyt po rýchlych sieťach neklesne, môžu stúpnuť ceny pripojenia pre bežných zákazníkov.

Ohrozenie internetu?

Spoplatnenie dát by malo fungovať podobne ako zúčtovanie poplatkov za medzinárodné hovory. Americký Netflix by tak platil za využitie siete britského Vodafonu, lebo jeho zákazník si cez službu pozerá filmy.

„Návrh by mohol vytvoriť obrovské množstvo právnej a obchodnej neistoty,“ povedala podľa cnet.com Sally Wentworthová z mimovládky Internet Society.

Zdanenie dát z webu by totiž znamenalo zrušenie neutrality internetu.

Opatrne sa k návrhu stavia aj Robert Pepper zo spoločnosti Cisco. Tvrdí, že by sa mohla obmedziť dostupnosť amerických webových služieb v rozvojových krajinách. Ich operátori by totiž za dáta požadovali vyššie poplatky.

Telekomunikačné firmy by podľa cnet.com mohli získať zo spoplatnenia miliardy dolárov.

Web číslo ilustruje na výnosoch z poplatkov za medzinárodné hovory. V roku 1996 za ne americkí operátori zaplatili 5,4 miliardy dolárov, pričom odvtedy ceny stúpli.

Úvahy sú aj v Bruseli

Webové služby, ktoré neplatia za využívanie sietí, chce riešiť aj združenie európskych teleúradov.

Návrh riešenia by mal byť súčasťou regulácie druhej generácie, ktorú úradníci ukážu o rok.

Google a operátor Verizon sa už v USA o spoplatnenie snažili. Komisiu pre komunikácie žiadali, aby mobilný internet vyňala zo zásad neutrality, čo podľa Bloombergu odmietla. Výnimka by otvorila možnosť zdaniť dáta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu