Moderná chémia stále častejšie pripomína fyziku. Vedci sa už neukrývajú v zadymených laboratóriách a náhodne neskúšajú zlievať rôzne látky.
Skôr skúmajú molekulárne zloženie jednotlivých zlúčenín, správanie prvkov, pozorujú spin elektrónov, analyzujú spektrá a magnetické vplyvy na výsledné vlastnosti látok. Jedným z priekopníkov takýchto metód bol na Slovensku aj Alexander Tkáč (17. 5. 1922 - 17. 8. 2012).
Fyzikálny chemik a vysokoškolský učiteľ stál pri zrode dnešnej podoby Slovenskej technickej univerzity a dlho pôsobil v jej riadiacich štruktúrach.
Sám túto školu vyštudoval a svoju dizertačnú prácu obhájil ešte pod dozorom známeho fyzika a fyzikálneho chemika Dionýza Ilkoviča.
Tkáča zaujímali chemické procesy na úrovni, ktorú už pokojne môžeme nazývať fyzikou.
Študoval katalýzu aj voľné radikály v rôznych látkach či viaceré reakcie, napríklad pri horení - vďaka čomu dokázal určiť niektoré základné pravidlá, ktoré sa neskôr ukázali užitočné aj v prípade procesov v živých organizmoch. To ďalším odborníkom pomohlo napríklad vo výskume vzniku rakoviny.
Alexander Tkáč bol jeden z prvých slovenských vedcov, ktorí ukazovali, že chémia na svojej základnej úrovni je vždy spoločná živému aj neživému. Spoluautor prvej slovenskej učebnice o fyzikálnej chémii zomrel minulý piatok.