BRATISLAVA. Ako bojovať s vírusom, ktorý sa nemnoží a schováva sa v bunkách? Odpoveď na túto kľúčovú otázku by raz mohla priniesť účinnú terapiu proti vírusu HIV, ktorý spôsobuje zlyhanie imunitného systému známe ako AIDS.
Možné riešenie teraz priniesli vedci z Univerzity v Severnej Karolíne v Spojených štátoch.
Podľa štúdie v júlovom vydaní magazínu Nature tím pod vedením Davida Margolisa zistil, že podanie lieku vorinostat – ktorý sa bežne používa v nádorovej chemoterapii – spôsobí zobudenie vírusu, a teda jeho množenie.
Takto aktivovaný vírus je potom ľahké zničiť dostupnými antiretrovirálnymi liekmi.
Napadnutá imunita
HIV je vírus spôsobujúci zlyhanie imunitnej funkcie organizmu známe ako AIDS. Od svojho objavenia v roku 1980 bola nákaza HIV príčinou úmrtia takmer 30 miliónov ľudí, pričom len v roku 2010 bolo nakazených približne 34 miliónov ľudí.
Vírus samotný však nikdy nie je príčinou smrti. Napáda biele krvinky - bunky imunitného systému, konkrétne takzvané T lymfocyty, ktoré majú za úlohu bojovať s rôznymi infekciami a patogénmi.
Po napadnutí HIV vírusom túto ochrannú funkciu vykonávať nedokážu a človek zomiera na choroby, s ktorými sa imunitný systém bežne dokáže vysporiadať - ako napríklad chrípka alebo obyčajné prechladnutie.
Zobudiť vírus
Dnešná liečba HIV spočíva práve v nasadení takzvanej antiretrovirálnej terapie, ktorá má za úlohu zastaviť množenie vírusu. Táto terapia je však účinná iba čiastočne, pretože pôsobí iba na bunky, v ktorých sa vírus množí.
Proti bunkám, v ktorých je vírus spiaci (neaktívny), je terapia neúčinná. A práve tieto bunky sú zodpovedné za znovuvyvolanie ochorenia, keď sa vírus opäť aktivuje.
„Terapia HIV vstupuje do novej éry“, píše v komentári pre Nature Steven Deeks z Kalifornskej univerzity v San Franciscu. „Posledných 25 rokov sa výskum zameriaval na vývoj liekov určených na zastavenie množenia vírusu. Ale tieto lieky nezničili spiaci vírus,“ dodal Deeks.
Margolis spolu s kolegami podal vorinostat ôsmim mužom nakazeným HIV. Následne dokázali identifikovať v ich krvi až 5-krát viacej vírusových častíc, ako pred podaním lieku. To naznačuje, že spiaci vírus sa prebral k životu a začal sa množiť.
„Tento výskum tak ukazuje na novú nádej a stratégiu boja proti HIV“, povedal Margolis pre The Scientist.
Autor je doktorandom na Research Institute of Molecular Pathology vo Viedni.
Autor: Jakub Zmajkovič