BRATISLAVA. Už zase pondelok. Znovu začiatok týždňa, keď sa začína ten najhorší, najdepresívnejší a najnenávidenejší deň. Aj takto vyzerajú niektoré z predsudkov, ktoré hovoria o prvom dni ako o najnepríjemnejšom dni pre ľudí.
Podľa nich nie je nič horšie ako pondelok, keď sa musí človek po víkende vrátiť do práce či školy, skoro vstávať, ponáhľať sa - jednoducho už to nie je oddych.
Vedci teraz zistili, že takéto predpoklady sú iba mýtus. A pondelok v skutočnosti nie je pre ľudí o nič horší ako utorok, streda či štvrtok. Z pracovného týždňa je však výnimkou piatok, keď sa nálada človeka naozaj zlepšuje.
Deň ako deň
Okolo pondelka jestvuje niekoľko legiend. Tie najrozšírenejšie hovoria, že pondelok je nielen najsmutnejším dňom v týždni, ale aj že tretí januárový pondelok je najdepresívnejší v celom roku. Vtedy údajne aj stúpa počet samovrážd.
Fakty
Depresívny pondelok?
Prieskum s 340-tisíc ľuďmi ukázal, že pondelok ľudia vnímajú rovnako ako utorok, stredu a štvrtok.
V piatok sa nálada zlepšuje, trvá to až do nedele.
Výskumníci teraz ukázali, že podobné tvrdenia sú nezmyslom.
Naznačuje to reprezentatívny telefonický prieskum na vzorke viac ako tristotisíc Američanov, ktorí odpovedali na niektoré otázky zo svojho života. Medzi nimi boli aj tie, ktoré ukazovali na ich prežívanie jednotlivých dní.
„Napriek nášmu celosvetovému presvedčeniu o hnusných pondelkoch sme zistili, že túto vieru by sme mali opustiť,“ hovorí Arthur Stone, šéf výskumu, ktorý publikoval odborný magazín Journal of Positive Psychology.
„Takéto vnímanie vzniklo zrejme vďaka extrémnemu kontrastu v nálade medzi nedeľou a pondelkom, no v skutočnosti nie je žiaden rozdiel v nálade medzi ním a utorkom, stredou či štvrtkom.“
Jeden rozdiel však výskum naozaj potvrdil: ľuďom na dôchodku bolo vcelku jedno, ktorý deň v týždni je. Rozdiely v ich emóciách boli podstatne menšie.
Čas na úsmev
Mýtus o januárovom pondelku ako o najdepresívnejšom dni v roku už pred rokmi vyvrátil Ben Goldacre pre denník The Guardian. Ukázal, že ho úmyselne šírila istá PR spoločnosť pracujúca pre turistický sektor a dôvodom bolo prinútiť ľudí, aby si už v zime kúpili letnú dovolenku.
Ďalšia štúdia údajne tvrdila, že v pondelok sa ľudia zač?nú usmievať až okolo štvrť na dvanásť. Napokon však vysvitlo, že aj tento „výskum“ podľa Smithsonian.com financovala spoločnosť, ktorá vyrába známu britskú nátierku z kvasníc.
A čas na úsmev bol čírou náhodou presne ten istý, počas ktorého majú britskí robotníci tradičnú pauzu na čaj a občerstvenie.