Obnova továrenských nastavení s úplným vymazaním dát nemusí byť dostatočná.
Bezpečnostný analytik Steve Burgess skúmal, ako naložia mobily s informáciami pri použití funkcie ich továrenského obnovenia. Rôzne operačné systémy sa k súkromiu stavajú odlišne.
Apple iOS
Každý iPhone ukladá do internej pamäte všetky údaje šifrované kľúčom, ktorý sa zmení po každej inicializácii zariadenia.
Pri továrenskej obnove sa pôvodný kľúč vymaže a šifrované dáta sa stanú nedostupnými. Potrebovali by ste superpočítač na to, aby ste ich dešifrovali. Údaje uložené v iPhone sa stanú nedostupnými.
Blackberry
Smartfóny Blackberry obsahujú bezpečnostné funkcie, ktoré sú schopné ochrániť podnikové dáta. Medzi ne patrí aj bezpečné mazanie, ktoré však obsahuje možnosť obnovy dát do 30 dní po ich odstránení.
Ak sa chystáte predať Blackberry, vyčkajte si mesiac na uplynutie lehoty a vaše súkromie je v bezpečí.
Android
Dáta, ktoré boli vymazané operačným systémom Android pri incializácii zariadenia zostávajú v internej pamäti zapísané v nešifrovanej podobe. Chýba k nim iba tabuľka, ktorá určuje poradie ich čítania a umiestnenia podobne, ako v počítači.
Zmazané informácie sú teda naďalej dostupné a vyhľadať číslo kreditky, zoznam vašich kontaktov, žurnál volaní či obsah komunikácie nemusí byť ťažké. Vyplatí sa celé úložisko prepísať inými dátami.
Proprietárne systémy
Mobily, ktoré nemajú skutočný operačný systém využívajú špecifické pravidlá pre ukladanie dát, ktoré možno po vymazaní vždy obnoviť. Vzhľadom na to, že sa vytrácajú z trhu a kapacity ich úložísk sú obmedzené, zväčša mnoho súkromia neobsahujú.
Steve Burgess upozorňuje na to, aby ľudia dbali aj o dáta na pamäťových kartách, vložených do mobilu. Treba ich mazať samostatne a prepísať celý ich obsah inými dátami.