LONDÝN, BRATISLAVA. Najskôr prišli správy o Grónsku, kde sa ľad začal topiť na celom území. Vtedy vedci hovorili o mimoriadnej situácii na najväčšom ostrove na svete. Znepokojenie po Grónsku začala vyvolávať úroveň ľadu v arktickom regióne, ktorá tento mesiac rekordne poklesla.
Tisíce kilometrov za deň
Podľa posledného merania amerického Národného dátového centra ľadu a snehu priemerná úroveň straty ľadu od konca júna každý deň predstavovala viac ako stotisíc štvorcových kilometrov. V auguste sa navyše táto rýchlosť zdvojnásobila.
„Na konci augusta pravdepodobne nameriame nový denný rekord,“ povedal pre agentúru Reuters Ted Scambos z dátového centra.
Situácia by sa nemala zmeniť ani v septembri, keď by malo topenie pokračovať do polovice mesiaca.
To môže ohroziť Severný ľadový oceán, ktorý je chránený ľadovou pokrývkou. Tá totiž odráža dopadajúce slnečné žiarenie a zabraňuje tak jeho zohrievaniu.
Arktída bez ľadu
Takúto situáciu však vedci očakávali. „Dostali sme sa veľmi blízko k minuloročnému rekordu,“ povedal pre BBC profesor klimatickej fyziky Seymour Laxon. Podľa neho môže tohtoročné minimum viesť k zmene predpovedí, keď sa Arktída počas letných mesiacov premení na more bez ľadu.
„Podľa posledných správ bol pravdepodobný čas roztopenia ľadu v Arktíde rok 2100. Keď sme dosiahli nový rekord v roku 2007, posunuli sme čas zmeny v Arktíde na obdobie medzi rokmi 2030 až 2040,“ uviedol.
Keďže v krátkom čase namerali ďalšie rekordné minimum ľadovej pokrývky, ich predpovede sa zmenia.